La Școala Gimnazială nr. 1 din comuna Telega a avut loc, zilele trecute, un frumos Târg de Crăciun, eveniment dedicat nu doar sărbătorilor de iarnă, ci și dezvoltării abilităților antreprenoriale ale elevilor care, alături de profesori și părinți, și-au pus în valoare creativitatea și spiritul de echipă.
Fiecare clasă a avut un stand unde și-a expus produsele specifice sărbătorilor de iarnă și s-a străduit să atragă cât mai mulți clienți. De asemenea, fiecare clasă a prezentat câte un colind, iar directorul școlii, profesor Isabela Ciocănescu, i-a răsplătit pe colindători.
“Târgul a fost o oportunitate excelentă pentru elevi de a învăța lecții importante despre planificare, organizare și colaborare, dar și de a-și exprima talentul prin produse realizate cu multă dăruire și muncă. Aceste inițiative contribuie la dezvoltarea unui spirit antreprenorial sănătos, care va fi cu siguranță un atu important în viitor. În plus, acest eveniment a avut și o componentă caritabilă. Toate veniturile obținute vor fi direcționate către sprijinirea celor care au nevoie de ajutor, contribuind astfel la consolidarea valorilor de solidaritate și empatie în rândul tinerelor generații. Aș vrea să le mulțumesc tuturor pentru implicare și pentru entuziasmul de care au dat dovadă contribuind la succesul Târgului de Crăciun cu aromă de scorțișoară! Acest eveniment nu ar fi fost posibil fără energia copiilor, creativitatea lor, dorința de a face bine, fără sprijinul și implicarea părinților. Cu toții am reușit să transformăm acest târg într-o experiență unică, plină de căldură, solidaritate și magie de sărbători”, ne-a declarat directorul Școlii nr. 1, profesor Isabela Ciocănescu.
La Târgul de Crăciun, alături de copii, părinți și cadre didactice s-au aflat primarul comunei Telega - Costel Brezeanu și mai mulți consilieri locali.

Sau mai corect și mai exact poate este faptul că nu a adunat numărul de voturi necesare în condițiile în care mai mulți consilieri de la PSD și PCC au lipsit.

Consiliul Județean Prahova a anunțat obținerea finanțării europene pentru proiectul „Prahova – Destinație Turistică Inteligentă”, depus în cadrul apelului PNRR 2026 destinat investițiilor în infrastructura turistică la nivelul destinațiilor.

Primăria Câmpina vă invită duminică, 31 mai 2026, între orele 10.00-12.00, la Ziua Porților Deschise, eveniment organizat pentru al doilea an consecutiv.

Noua organigramă a Primăriei și instituțiilor subordonate va intra în dezbaterea Consiliului Local Câmpina în ședința extraordinară de marți, 26 mai 2026.