Ceremonia de depunere a jurământului militar de către cei mai noi elevi ai Școli de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” din Câmpina s-a făcut în condiții speciale, fără prezența părinților, a rudelor elevilor și fără presă.
Cu toate acestea, conducerea instituției, prin intermediul Biroului de Presă, ne-a pus la dispoziție o serie de imagini și informații legate de acest eveniment.
Astfel, la ceremonial a fost prezent, din partea Ministerului Afacerilor Interne, comisarul șef Marius Mihăilă, director de cabinet al ministrului Lucian Bode, iar din partea Inspectoratului General al Poliției Române a participat Carmen Camelia Tuicu, inspector general adjunct.
Actuala promoție are un efectiv de 1.277 elevi, dintre care 354 fete și 923 băieți. La ceremonialul de vineri au luat parte și au jurat credință patriei cei 640 elevi care se află în acest moment în școală, ceilalți 637 fiind în practică la inspectoratele județene de poliție, unde au și depus jurământul.
”Ne pare rău că familiile elevilor nu au putut fi alături de noi la acest moment important din viața elevilor. Le cer scuze, dar promitem ca la ceremonialul de absolvire, când vom intra probabil în normalitate, vom fi împreună. Le doresc mult succes elevilor în activitatea de pregătire profesională!”, a fost mesajul transmis de comisar șef Vasile Tache, directorul Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” din Câmpina. (video)

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.