La Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina funcționează de mai mulți ani un club de debate, adică un club de dezbateri, la care de ceva vreme s-au alăturat și elevi de la Liceul Tehnologic Energetic, din localitate. În mod tradițional, la puțin timp după începerea fiecărui an școlar începe și anul de dezbateri, primul ”meci” având mai degrabă rol demonstrativ, marcând începutul noului an, dar și arătând ”bobocilor” din clasele a IX-a cum decurge un astfel de ”meci”, încercând să-i determine să se alăture acestui club, cu toate avantajele care decurg de aici.
Moțiunea dezbătută de echipa ”Guvernului” și echipa ”Opoziției” a fost una extrem de incitantă - interzicerea restaurantelor McDonald's. Cele două echipe, formate din câte trei elevi, au expus în fața elevilor din clasele a IX-a, dar și a câtorva profesori, printre care și coordonatorul clubului de dezbateri, Geta Sârbu, și directorul Colegiului, Roxana Stan, argumente interesante, unele chiar inedite, fiecare echipă încercând să încline balanța în favoarea sa.
Meciul a fost antrenant, spectaculos, chiar intersant și un exercițiu din care ar avea de învățat și adulții, mai ales oamenii politici, implicați prin natura activității lor în dezbateri.
La final, spre deosebire de un meci disputat în condiții normale, arbitrajul a fost asigurat de public, decizia fiind unanimă în respingerea moțiunii privind interzicerea restaurantelor McDonald's. Spre bucuria tuturor, care au înghițit în sec de mai multe ori de-a lungul dezbaterii la gândul unor produse specifice acestui lanț de fast-food.
Primul meci s-a desfășurat la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, pentru ca imediat după terminarea acestuia să aibă loc un meci demonstrativ similar și la Liceul Tehnologic Energetic.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.