Sâmbătă, 17 iunie, cu începere de la ora 11.00, la Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina va avea loc o dublă lansare de carte, prilej pentru o nouă întânire cu poezia.
Cele două volume care vor fi lansate cu acest prilej sunt ”Zuliari și mangafale. Viața fascinantă a personajelor” - de Horia Gârbea și ”fapte diverse” - de Mircea Teculescu. Invitații acestei duble lansări de carte sunt Horia Gârbea (președintele Filialei Poezie București a Uniunii Scriitorilor din România), criticul literar Christian Crăciun și scriitorii Bianca Trandafir și Florin Dochia. Evenimentul va fi întregit de momente muzicale susținute de Liana Clara Cosma.

Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina a transmis un comunicat privind ediția din acest an a Festivalului Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”.

„Dacă vreţi să vă îndrăgostiţi şi să rămâneţi în această stare de sublim, vă invit să vă lăsaţi purtaţi de poezia acestui tandem, acolo unde doar muzele celor doi poeţi, Maria Dobrescu şi Florin Dochia, au ajuns.
O carte şi două voci care se caută şi se completează, construind un dialog poetic autentic”, spune Maria Grădinaru despre „tandem dodo”.

Următoarea ediție a Seratelor Culturale Elstar marchează o premieră, prin locul inedit în care au loc - sala de festivități de la Grădinița nr. 2 din Filipeștii de Pădure. Evenimentul va avea loc joi, 14 mai, de la ora 17.00.

În cadrul Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, vineri, 8 mai, au fost lansate volumele „Visul post-punk” - de Alin Dimache și „Valea Săpunului” - de Andrei Zbîrnea.