Atât la Provița de Sus, cât și la Provița de Jos, primarii în funcție, ambii de la PSD, și-au reînnoit mandatele.
Astfel, la Provița de Sus, Ovidiu Movileanu a strâns 61,80% (678 voturi din 1.097 valabil exprimate), în vreme ce ocupantul locului secund, Florin Voiculescu, de la Alianța Dreapta Unită, a adunat 34,64% (380 voturi).
La Provița de Jos, Ionuț Bocioacă l-a învins pe Dănuț Crețu (AUR) cu 85,66% (860 voturi din 1.004 valabil exprimate) la 14,34% (144 voturi).

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

Puțin înaintea orei 12.00, în cursul zilei de miercuri, 11 martie, în centrul Câmpinei a avut loc un accident rutier.

"Drumul surpat de la Câmpina a intrat în administrarea Consiliului Județean Prahova și va fi reabilitat până la Paști", spunea președintele CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pe 6 februarie 2026. Ne-am exprimat încă de atunci îndoiala cu privire la respectarea acestui termen, dar am apreciat optimismul președintelui CJ.

Câmpina, cartierul Voila... Strada Voila, în apropierea intersecției cu Strada Buciumului, la ultima stație de autobuz înaintea Spitalului de Psihiatrie Voila.