Datorită unui cititor CâmpinaTV.ro, care ne-a transmis pe numărul de whatsapp 0733.388.425 o serie de imagini, avem demonstrația că în cartierul Slobozia, din Câmpina, este ca-n Vestul sălbatic. Imaginile sunt surprinse pe Strada Sălaj și în spatele Complexului comercial Kaufland, chiar vineri, 12 iulie 2024.
Imaginile vin la puțin timp după ce unii cititori s-au arătat mirați de comparația cartierului Slobozia cu Vestul sălbatic, în articolul nostru Pro și contra... vacilor pe străzile Câmpinei, în care arătam - printre altele - că în cartierul Slobozia caii și căruțele sunt o constantă, deși există o hotărâre a Consiliului Local care interzice accesul căruțelor în mai multe zone din Câmpina!
Imaginile surprinse de cititorul nostru arată mai mult decât atât... Două căruțe vin pe Strada Sălaj, lasă în urmă bălegar, apoi cotesc pe aleea din spatele Centrului comercial Kaufland, ba căruțașul mai are și tupeul să se certe cu unii conducători auto.
Din păcate, este evident că Poliția Locală pare depășită de aplitudinea situației, iar cum acest mandat administrativ este pe final, rămâne doar să vedem cum va gestiona viitorul primar această situație, deloc simplă.

Luni, 8 decembrie 2025, de la ora 16.00, în curtea Poliției Locale Câmpina va funcționa un centru fix de distribuție a apei potabile îmbuteliate.

”În această dimineață, sistemul operat de Hidro Prahova este complet amorsat, iar apa circulă în toate cele 13 localități afectate de oprirea furnizării de vinerea trecută”, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Prahova.

Reluarea furnizării apei la nivelul municipiului Câmpina se face treptat, mai ales după ce au fost o serie de probleme cu avariile la rețeaua învechită.

Pe râul Doftana, despre care s-a discutat atât de mult în ultima vreme, în contextul crizei apei prin care au trecut Câmpina și alte localități din zonă, se află mai multe poduri.