CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Încep, în sfârșit, lucrările de reabilitare a aleilor de la Casa Tineretului din Câmpina

- Actualitate -

Încep, în sfârșit, lucrările de reabilitare a aleilor de la Casa Tineretului din Câmpina

Casa Tineretului a finalizat noua procedură de achiziție publică pentru reabilitarea aleilor, licitația fiind câștigată de societatea Sisănelu Forexim SRL Ploiești, cu prețul de 207.361 lei fără TVA. Lucrarea urmează să înceapă în aceste zile. Am spus "noua procedură" pentru că, poate vă amintiți, o licitație similară a fost organizată și în toamna lui 2017, fiind câștigată tot de o societate din Ploiești - Polaris Construct. Numai că, după finalizarea achiziției publice și semnarea contractului, firma respectivă nu s-a mai prezentat la treabă. I-au fost trimise mai multe notificări, iar în cele din urmă contractul a fost reziliat și a fost reluată procedura de achiziție publică.

După cum bine știți, aleile de la Casa Tineretului reprezintă adevărate capcane pe alocuri. Sunt deteriorate și ar fi trebuit reparate de mai multă vreme. Asta, cu atât mai mult cu cât nu au fost reparate niciodată în cei 37 de ani de existență ai Casei Tineretului din Câmpina. Lucrările urmează să înceapă și vor consta în reabilitarea aleilor de acces și drumurilor pietonale din incinta Casei Tineretului, prin pavarea acestora, precum și reabilitarea treptelor către spațiile de la subsolul instituției.
La Casa Tineretului s-au desfășurat, în ultimii doi ani, cu o pauză de... luni bune, lucrările de reabilitare a fațadei. Au fost executate de firma Palex Construcții Instalații SRL București și au costat 257.000 lei (cu tot cu TVA). Fațada este gata, urmând ca lucrarea să fie recepționată luna aceasta.


18 Jul 2019 21:46 3042 vizualizari


Comentarii






6364 vizualizari 10 Dec 2025 19:31 Doliu la Spitalul Municipal Câmpina. A murit dr. Gabriela Vlad, de la Urgențe

Doliu la Spitalul Municipal Câmpina. A murit dr. Gabriela Vlad, de la Urgențe

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

citeste mai mult
645 vizualizari 10 Dec 2025 19:02 De joi, 11 decembrie, elevii Școlii de Poliție revin, pe serii, pentru o probă de trageri. Sâmbătă se va lua o decizie privind reluarea activității

De joi, 11 decembrie, elevii Școlii de Poliție revin, pe serii, pentru o probă de trageri. Sâmbătă se va lua o decizie privind reluarea activității

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

citeste mai mult
1472 vizualizari 10 Dec 2025 17:55 Primele demiteri și demisii în scandalul crizei apei de la Paltinu. A fost sesizat și Parchetul

Primele demiteri și demisii în scandalul crizei apei de la Paltinu. A fost sesizat și Parchetul

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a prezentat miercuri seară concluziile verificărilor Corpului de Control realizate în cazul crizei apei din Prahova. Buzoianu a anunțat demiterea directorului de la ABA Buzău - Ialomița și demisia directorului Administrației Naționale Apele Române, Florin Ghiță, care ocupa interimar această funcție.

citeste mai mult
2171 vizualizari 10 Dec 2025 17:38 Soluție alternativă: HidroPrahova ar putea cumpăra puțurile de apă ale OMV de la Bănești

Soluție alternativă: HidroPrahova ar putea cumpăra puțurile de apă ale OMV de la Bănești

La nivelul Consiliului Județean Prahova a avut loc o întâlnire a președintelui Virgiliu Nanu cu reprezentanții OMV Petrom, alături de directorul Hidro Prahova, Andrei Bontic, pentru a analiza o posibilă soluție alternativă de alimentare cu apă pentru comunitățile din Câmpina, Poiana Câmpina și Breaza.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV