După ce ieri, în prima zi a finalelor Campionatului Naţional de Aruncări Lungi, în întrecerea seniorilor şi categoriei tineret, Ioana Plăvan (antrenor Nicolae Pavel - CSS Constantin Istrati Câmpina) a ocupat un onorant loc 3, astăzi, miercuri, 1 martie, în întrecerea de la categoria juniori I, Ioana Plăvan s-a impus în proba de aruncarea suliţei, devenind campioană naţională.
Ioana Plăvan s-a impus categoric, cu o aruncarea de 47,28m, reuşită din prima încercare, la peste 4 metri de ocupanta locului secund - Raluca Vrabie (CA Roman), cu 42,71m. Interesant este că dacă Ioana Plăvan ar fi reuşit aceeaşi performanţă şi ieri, în întrecerea de la categoria seniori şi tineret, s-ar fi clasat pe locul 2, cucerind titlul de vicecampioană naţională.
Ioana Plăvan nu a fost singura sportivă de la CSS Constantin Istrati Câmpina care a concurat astăzi la Campionatul Naţional de Aruncări Lungi. Astfel, Andreea Lungu (antrenor Mihaela Marin) a ocupat locul 2, cu 43,24m, la aruncarea discului. O performanţă foarte bună a reuşit şi Andrei Richea, locul 3 la aruncarea suliţei, cu 55,11m, reuşiţi tot din prima încercare. În întrecerea masculină de la aruncarea discului, cei doi câmpineni au fost foarte aproape de podium - Marius Vasile, locul 4, cu 43,80m, şi Sebastian Oprea - locul 6, cu 38,16m.
Citiţi şi - Ioana Plăvan (CSS Constantin Istrati Câmpina), locul 3 în finala naţională de seniori la aruncarea suliţei.

În zilele de 20 și 21 iunie a avut loc Campionatul Municipiului București la atletism, competiție la care au fost prezenți și mai mulți sportivi de la CSS „Constantin Istrati” Câmpina.

De unde, la un moment dat, Câmpina avea o serie întreagă de terenuri de sport, de aveai de unde alege, acum, se suferă acut la acest capitol.

La finalul acestei săptămâni s-a desfășurat o nouă etapă, a 5-a, a Campionatului Național Individual de Motocros, la start aliniindu-se și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.

Sportul Câmpina a făcut o figură onorabilă în ultima etapă, în deplasarea de la Cocorăștii Colț, în condițiile în care a avut absențe foarte multe și a făcut deplasarea cu majoritate din lot fiind juniori.