Noaptea care a trecut nu a fost deloc una uşoară pentru pompierii de la ISU. La ora 1.13 s-a dat alarma pentru un incendiu anunţat la o casă particulară în comuna Adunaţi, la câţiva kilometri de oraşul Breaza.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Prahova, pompierii s-au deplasat la faţa locului cu trei autospeciale de intervenţie cu apă şi spumă şi au constatat că incendiul se manifesta la acoperişul casei, pe o suprafaţă de aproximativ 100mp şi la o anexă gospodărească pe o suprafaţă aproximativ egală. S-a intervenit şi incendiul a fost lichidat. Cauza incendiului a fost un scurtcircuit electric. Din păcate, dincolo de pagubele materiale destul de importante, un bărbat de 52 de ani a suferit arsuri pe aproximativ 30% din suprafaţa corpului, fiind transportat de urgenţă la spital.
(Foto cu caracter ilustrativ)

HidroPrahova a transmis un comunicat privind apa tulbure livrată populației din municipiul Câmpina în unele zone și absența acesteia în alte zone.

Pe parcursul întregii zile de vineri au fost probleme în alimentarea cu apă a municipiului Câmpina.

Tribunalul Prahova a respins contestația lui Adrian Stoican, președintele Clubului Sportiv Câmpina, privind măsura arestului preventiv.

Pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, în cursul dimineții de vineri, 5 iunie, imediat după ora 10.00, a avut loc o intervenție a pompierilor militari de la Detașamentul din Câmpina.