Luni, 24 februarie 2020, au expirat avizul de spargere a carosabilului și avizul de închidere a circulației rutiere emise de Primăria Câmpina, respectiv Poliția Rutieră, pentru executarea lucrărilor de canalizare de la intersecția Străzii Republicii cu Strada Mihail Kogălniceanu. Cu toate acestea, se lucrează în continuare în zona menționată, iar constructorul speră ca miercuri să finalizeze intervenția și să se mute cu utilajele la Complexul Romal.
Vă reamintim că firma Kato Service SRL Ploiești, cea care execută lucrările de canalizare din Câmpina, a obținut aviz de spargere și aviz de închidere a circulației rutiere pentru perioada 3-14 februarie 2020. Ulterior a solicitat prelungirea avizelor până la 24 februarie, motivând că nu s-a putut încadra în termenul inițial din cauza numeroaselor conducte găsite în subteran. Nici al doilea termen nu a fost respectat. Potrivit informațiilor furnizate de Primăria Câmpina, firma nu a mai cerut prelungirea avizelor, dând asigurări că va termina lucrarea până miercuri, 26 februarie. Firma ar putea fi amendată pentru nerespectarea termenului din avize, dar aceasta este o decizie pe care numai Primăria o poate lua.
După finalizarea intervenției la intersecția cu Strada Kogălniceanu, lucrările vor continua pe Strada Republicii, prin fața Complexului Comercial Romal, apoi în zona Pieței Centrale și până la intersecția cu Calea Doftanei. Și apoi, pe Calea Doftanei. Dar la ritmul de lucru pe care îl are constructorul, este foarte greu de crezut că va reuși anul acesta să canalizeze Calea Doftanei.

La Sala de Sport Politehnica din București s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, IDO Selecția Națională 2026. Este vorba despre etapa oficială de calificare pentru dansatorii care vor reprezenta România la campionatele europene și mondiale organizate sub egida International Dance Organization (IDO).

În cursul zilei de luni, 1 iunie, în urma ploii puternice, pe Strada Cărămidari apa ajunsese la un nivel... din bordură în bordură.

Polițiștii prahoveni, în timp ce desfășurau activități specifice de supraveghere a traficului rutier la data de 1 iunie, în jurul orei 4.00, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autovehicul care a fost înregistrat de aparatul radar TruCAM cu viteza de 111 km/h pe Bulevardul București din municipiul Ploiești.

În ultimele zile, polițiștii prahoveni au depistat doi bărbați care se aflau la volan sub influența băuturilor alcoolice.