Luni, 24 februarie 2020, au expirat avizul de spargere a carosabilului și avizul de închidere a circulației rutiere emise de Primăria Câmpina, respectiv Poliția Rutieră, pentru executarea lucrărilor de canalizare de la intersecția Străzii Republicii cu Strada Mihail Kogălniceanu. Cu toate acestea, se lucrează în continuare în zona menționată, iar constructorul speră ca miercuri să finalizeze intervenția și să se mute cu utilajele la Complexul Romal.
Vă reamintim că firma Kato Service SRL Ploiești, cea care execută lucrările de canalizare din Câmpina, a obținut aviz de spargere și aviz de închidere a circulației rutiere pentru perioada 3-14 februarie 2020. Ulterior a solicitat prelungirea avizelor până la 24 februarie, motivând că nu s-a putut încadra în termenul inițial din cauza numeroaselor conducte găsite în subteran. Nici al doilea termen nu a fost respectat. Potrivit informațiilor furnizate de Primăria Câmpina, firma nu a mai cerut prelungirea avizelor, dând asigurări că va termina lucrarea până miercuri, 26 februarie. Firma ar putea fi amendată pentru nerespectarea termenului din avize, dar aceasta este o decizie pe care numai Primăria o poate lua.
După finalizarea intervenției la intersecția cu Strada Kogălniceanu, lucrările vor continua pe Strada Republicii, prin fața Complexului Comercial Romal, apoi în zona Pieței Centrale și până la intersecția cu Calea Doftanei. Și apoi, pe Calea Doftanei. Dar la ritmul de lucru pe care îl are constructorul, este foarte greu de crezut că va reuși anul acesta să canalizeze Calea Doftanei.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.