CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

La Bănești s-au luat măsuri speciale pentru limitarea răspândirii coronavirusului

- Actualitate -

La Bănești s-au luat măsuri speciale pentru limitarea răspândirii coronavirusului

În general, cavalcada de informații legate de pandemia de coronavirus se referă mai puțin la ceea ce se întâmplă în mediul rural, dar, totuși, și oamenii de aici se implică în această bătălie. Zilele acestea, la Bănești, administrația locală a făcut o serie de eforturi pentru a veni în sprijinul oamenilor în încercarea de a limita răspândirii noului coronavirus.

Astfel, atât în Bănești, cât și în satul Urleta, s-a trecut la dezinfectarea tuturor spațiilor comerciale, precum și a stațiilor pentru transportul public. De asemenea, cu utilajul propriu al Primăriei s-a realizat perierea și dezinfectarea tuturor străzilor din Bănești, precum și din satul Urleta. În plus, ca o măsură aparte, odată cu distribuirea ziarului local, editat de Primăria comunei Bănești, fiecare familie a primit câte un formular tipizat "Declarație pe propria răspundere", pe care să-l completeze în situația în care trebuie să părăsească locuința (gospodăria) pentru a se deplasa în localitate sau în afara localității, în condițiile prevăzute în Ordonanța Militară nr.3/2020, dar au fost distribuite și măști de protecție.
”Am încercat să luăm o serie de măsuri specifice la nivelul întregii localități Bănești, inclusiv în satul Urleta. În afara dezinfectării străzilor și a multor spații comerciale și stații de transport, am vrut să venim în sprijinul fiecărei familii cu ceea ce am putut. Pentru că puțini oameni au imprimante, le-am oferit o Declarație pe propria răspundere, pe care trebuie să o completeze dacă trebuie să iasă din gospodărie, dar și o mască pe care ar trebui să o folosească persoana din gospodărie care iese din casă pentru aprovizionare sau pentru celelalte situații expres prevăzute în Ordonanța Militară”, ne-a declarat George Stoica, primarul comunei Bănești, care a coordonat personal majoritatea lucrărilor, alături de viceprimarul Valentin Nichitoiu.


27 Mar 2020 10:55 5054 vizualizari


Comentarii






  • 27.03.2020 17:15 Alexandru Felicitari Primariei Banesti pentru implicare. Ar trebui ca toate autoritatile locale sa faca tot ce este omeneste posibil sa impiedice contaminarea. E trist ca in acest vremuri tulburi pentru toata lumea, astfel de specimene precum acest ''citizen'' nu se gandesc decat la politica...
  • 27.03.2020 13:16 Citizen Cam târziu v-ați trezit sa faceți lucrurile astea, după ce alții v-au făcut sugestiile. Și...dl primar, nu e cam devreme se începeți campania? De ce trebuie sa apareti în toate fotografiile??? E rușinos să vă faceți campanie într-o asemenea situație. Apropo, o statistica cu numărul celor care s-au întors din afara țării avem? Dacă da, de ce nu sunt încă izolați/carantinati? Politia Comunitara ce face? De ce nu este pe strada zilnic??? Poate aveți decența sa va retrageți după mandatul asta. Sănătate.
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
664 vizualizari 28 Jun 2026 10:46 Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

citeste mai mult
1392 vizualizari 27 Jun 2026 20:13 CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

citeste mai mult
1403 vizualizari 25 Jun 2026 10:41 La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

citeste mai mult
2237 vizualizari 25 Jun 2026 00:11 O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV