Prefectura Prahova dă publicității zilnic o situație a ratei infectării cu virusului SARS-CoV-2 la nivelul fiecărei localități. La Câmpina, în ultimele două săptămâni, scăderea acestui indicator este importantă.
Astfel, în ultima săptămână, evoluția acestui indicator a fost următoarea:
luni, 8 noiembrie - 8,14 cazuri la mia de locuitori
marți, 9 noiembrie - 7,43 cazuri la mia de locuitori
miercuri, 10 noiembrie - 6,96 cazuri la mia de locuitori
joi, 11 noiembrie - 6,79 cazuri la mia de locuitori
vineri, 12 noiembrie - 6,27 cazuri la mia de locuitori
luni, 15 noiembrie - 5 cazuri la mia de locuitori
marți, 16 noiembrie - 4,83 cazuri la mia de locuitori
miercuri - 17 noiembrie - 4,59 cazuri la mia de locuitori
joi, 18 noiembrie - 4,20 cazuri la mia de locuitori
vineri, 19 noiembrie - 3,95 cazuri la mia de locuitori.
Acum, care sunt cauzele care au condus la o asemenea scădere semnificativă a acestui indicator important putem doar specula. Probabil că a contat într-o măsură importantă și creșterea numărului de câmpineni vaccinați, probabil că mai sunt și alte cauze... Dacă se păstrează acest trend, probabil că săptămâna viitoare Câmpina va intra pe lista localităților în care rata incidenței infectării cu SARS-CoV-2 scade sub 3 cazuri la mia de locuitori, ceea ce va duce și la o relaxare a măsurilor de protecție sanitară impuse în momentul de față.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.