Pentru 726 tineri din toate județele țării, ziua de 26 aprilie și Câmpina vor rămâne în amintirea lor ca momentul unic în care au absolvit Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” și au depus jurământul de credință.
Este promoția care va intra în istorie fiind prima în care nu s-au ocupat toate locurile scoase la concurs. Acum, la final, au absolvit 726 elevi, dintre care 78 fete.
La ceremonial au fost prezenți chestorul general de poliție Bogdan Despescu - secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, chestorul șef de poliție Benone Matei - inspector general al Inspectoratului General al Poliției Române și chestorul principal de poliție Valentin Minoiu - director geenral al Direcției de Resurse Umane din MAI. De asemenea, au mai fost prezenți șefi ai altor structuri ale MAI din zonă, foste și actuale cadre didactice ale școlii, numeroși părinți și rude ale absolvenților.
Șeful promoției a fost declarat Andrei Ilie, din Ilfov, cu media 9,82. De altfel, primii zece elevi ai acestei promoții au fost recompensați de Inspectoratul General al Poliției, precum și de Corpul Național al Polițiștilor.
Defilarea elevilor a încheiat ceremonialul. De luni, 29 aprilie, cei 726 absolvenți se vor prezenta la posturile lor de la inspectoratele județene din țară.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Liceele câmpinene pun la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în acest an, 646 locuri la învățământul de zi, 28 dintre acestea fiind pentru învățământ dual.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.