CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Primarul Irina Nistor consideră că majorarea propusă pentru tariful la apă ”nu este justificată”

- Actualitate -

Primarul Irina Nistor consideră că majorarea propusă pentru tariful la apă ”nu este justificată”

În urma discuțiilor din spațiul public privind tarifele nejustificat de mari ale HidroPrahova și solicitări tot mai vehement formulate ca municipiul Câmpina să iasă din HidroPrahova, primarul Irina Nistor a avut o reacție pe contul său de Facebook.

”Strategia de tarifare a fost aprobată în 2022, la propunerea edilului PNL, ascunsă printre sutele de pagini ale unui proiect cu fonduri europene, într-o ședință convocată de pe o zi pe alta. Consilierii PSD nu au votat această strategie de tarifare, tocmai când unii strigau că PSD pune prea multe întrebări și nu votează proiectele edilului. Majorarea trebuia să vină ca urmare a unor investiții ce până la ora actuală nu au fost realizate, conform graficului. Îi informez pe câmpineni ca atât eu cât și ceilalți primari din comunele învecinate, respectiv domnul președintele al Consiliului Județean Prahova, ne-am opus acestei strategii de tarifare și am avut deja mai multe întâlniri cu scântei cu conducerea Hidro Prahova. Încercăm să reparăm ce au stricat alții… și mai urmează. Pe data de 8 ianuarie, la ora 11.30, avem o nouă întâlnire la Ploiești cu reprezentanții Hidro Prahova pentru a discuta aceste probleme. Începem anul bine… Eu nu susțin acest preț pentru că este nejustificat”, a fost mesajul postat pe Facebook de primarul Irina Nistor.

Vă reamintim că, în conformitate cu Strategia de tarifare, aprobată de Consiliul Local Câmpina în mai 2022, tariful la apă se majorează cu 30,6%, iar cel pentru canalizare cu 21%. Mai concret, conform propunerii HidroPrahova, de la 1 ianuarie 2025, tariful la apă ar urma să fie 10,52 lei/mc (în prezent este 7,11 lei/mc fără TVA), iar tariful la canalizare - 9,64 lei/mc (în prezent este 7,03 lei/mc fără TVA). Propunerea HidroPrahova nu a fost încă adoptată. La momentul celei mai recente ședințe a Consiliului Director al ADI ”Parteneriatul pentru Managementul Apei” am prezentat un comunicat al conducerii Consiliului Județean Prahova, acționarul majoritar al HidroPrahova. 

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

05 Jan 2025 08:04 2238 vizualizari


Comentarii






  • 08.01.2025 20:19 Enache Mihai Și doamna primar ce spune,?
  • 08.01.2025 14:05 paul Doamna "primar"-va pun intre ghilimele pt ca nu stiu daca intradevar sunteti primar-ati fost prezenta cand sau discutat noile tarife de apa si nu ati zis nimic acum pt imaginea dvs. spuneti ca nu este justificata majorarea si incojurati-va de oameni adevarati nu ca acest(a) city manager sau consilierii personali pe care ii aveti pt ca sunt jalnici ca sa nu mai zic de viceprimar. Cred ca la viitoarele alegeri veti intra deja in istorie.
  • 06.01.2025 11:27 georgescu Si ne mai intrebam de ce merge totul prost in aceasta tara ! Nu cred ca se vor pune lucrurile la punct niciodata in cadrul acestor regii . De ce ? La vremuri noi tot noi
  • 06.01.2025 09:57 Ela Ca și predecesorul vorbiți despre HidroPrahova de parcă ar avea acționariatul majoritar privat și nu de stat!?!!!
  • 05.01.2025 18:48 georgescu La Hidro Prahova mai este director domnul Iorga fost politist pensionar si timis in judecata pentru fapte de coruptie ? presedintele consiliului judetean prahova ce parere are? De ce nu sunt promovati manageri specializati in domeniu si competenti?
  • 05.01.2025 16:18 diss Apa curge prin conductele sparte de vreo 5-6 zile și hidro + administrația locală dorm pe ele.Nu le pasă pentru că tot cămpinenii vor plăti. Și de ce doar 30% sau 90%??? 500% ar fi multmai bine.
  • 05.01.2025 13:05 Stănică Bujorel Respect!
  • 05.01.2025 12:36 Bogdan Ar trebui și în jurul Campinei făcut front comun.Si ieșit din Hidro.Acest srl,vaca de muls sa se descurce pe cont propriu.Oamenii ar trebui sa dea în masa în judecata toți furnizorii.Tu semnezi un contract pe 2 ani iar în nici un an plătești dublu.Schimbi în favoarea ta foaia?Nu vei vedea sa bata unul cu pumnu în masa în fata astora
  • 05.01.2025 12:26 Cetățeanul Doamna primar Nistor! Organizați un REFERENDUM dacă populația orașului mai dorește ca Hidro Prahova sa mai deservească municipiul Câmpina. Și alte localități, și alți edili, au schimbat furnizorul de apa. Dacă ați fost aleasa, ca edil, ați fost pt populație, fiindcă poporul v-a votat, nu interesele de partid sau de grupuri politice. Dacă veți face lucruri bune pt acest oraș veți fi votata și 8n viitor, dacă nu, după 4 ani veți întra în istorie, albă sau neagra, rămâne de văzut. Și, găsiți consilieri personali, oameni competenți, cel care a fost vice primar în sinistra administrație Moldoveanu, nu este o alegere bună.
  • 05.01.2025 11:45 geo De ce 30% si nu 90%. Testati piata sa vedeti cat suporta romanii !
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
762 vizualizari 20 Jul 2026 16:36 Imagini virale cu formarea unei viituri pe Valea Proviței

Imagini virale cu formarea unei viituri pe Valea Proviței

În cursul după-amiezei de luni, 20 iulie, ploile puternice căzute în zona Adunați - Provița au generat o viitură puternică pe Valea Proviței.

citeste mai mult
365 vizualizari 20 Jul 2026 16:09 Restricții pe DN1 din cauza aluviunilor aduse de ploi la Comarnic și Nistorești

Restricții pe DN1 din cauza aluviunilor aduse de ploi la Comarnic și Nistorești

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic că, la acest moment, pe DN1 (E60), între kilometrii 99–100, pe raza localității Nistorești, precum și la kilometrul 107, pe raza localității Comarnic, s-au înregistrat acumulări importante de apă pe partea carosabilă, fapt ce îngreunează desfășurarea circulației rutiere.

citeste mai mult
386 vizualizari 20 Jul 2026 13:20 Viitura de la Bușteni a afectat și lucrările HidroPrahova în proiectul cu fonduri europene

Viitura de la Bușteni a afectat și lucrările HidroPrahova în proiectul cu fonduri europene

După viitura extrem de puternică, fără prececent, cu care s-a confruntat orașul Bușteni în cursul după-amiezii de duminică, odată cu refacerea infrastructruii se trece în revistă și stadiul lucrărilor derulate de HidroPrahova.

citeste mai mult
816 vizualizari 20 Jul 2026 11:14 Firma care a restaurat Castelul Hasdeu din Câmpina, chemată pentru a remedia numeroasele probleme apărute după finalizarea lucrărilor cu fonduri europene

Firma care a restaurat Castelul Hasdeu din Câmpina, chemată pentru a remedia numeroasele probleme apărute după finalizarea lucrărilor cu fonduri europene

Castelul Iulia Hasdeu din Câmpina, în cadrul căruia funcționează Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu", este un simbol al municipiului și cel mai vizitat obiectiv turistic din localitate. Este monument istoric de clasă A și a fost restaurat cu fonduri europene prin POR 2014-2020, Axa prioritară 5.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV