Primăria Câmpina a câștigat lungul și complicatul proces cu Ministerul Dezvoltării pentru corecția de 5,5 milioane lei aplicată la proiectul cu fonduri europene privind modernizarea Căii Dacia (pasajul suprateran de la ieșirea din localitate în DN1). După șase ani de la începerea procesului, iată că, ieri, 4 noiembrie 2021, Înalta Curte de Casație și Justiție a dat câștiga de cauză administrației câmpinene. Decizia este definitivă.
Vestea este extraordinară mai ales pentru... bugetul Câmpinei. Instanța a anulat procesul verbal de stabilire a corecției și obligă Ministerul Dezvoltării să plătească Primăriei Câmpina suma nerambursată în cuantum de 10.437.787,53 lei, inclusiv TVA. Deci, pe lângă faptul că, anulează corecția, Înalta Curte obligă Ministerul Dezvoltării să achite și ultima factură la contractul pentru Calea Dacia, factură plătită constructorului de la bugetul local, dar suma nu a mai fost recuperată de la minister.
Cât despre corecție, vă reamintim că a stat la baza deciziei Ministerului Dezvoltării de blocare a proiectelor cu fonduri europene pentru Câmpina, proiecte deblocate de actuala administrație locală după eșalonarea sumei reprezentând corecția către ANAF. De aproape un an, Primăria Câmpina plătește 100.000 lei pe lună în contul acestei corecții, bani care vor trebui recuperați după decizia definitivă a instanței.
Vom reveni cu un material pe larg despre acest subiect.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.