”Venind spre ședință, în zona Lacului Bisericii, am văzut două căruțe. Mai avem Poliție Locală?!”, a fost întrebarea retorică a consilierului local Livia Lupu, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local de miercuri, 31 iulie.
Evident, nu i-a răspuns nimeni... Totuși, ceva pare că se întâmplă în oraș. Un soi de non-combat... S-au înmulțit cerșetorii, parcarea se face de-a valma, fără ca nimeni să intervină, căruțele circulă nestingherite, deși accesul lor este interzis în Câmpina, se construiește fără respectarea niciunei reguli, chiar și fără nicio autorizație.
Din păcate, Câmpina pare un oraș abandonat de autorități... Sau acesta a fost ”ordinul de luptă”?!

În urma administrării probatoriului, față de patru persoane a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, acestea urmând ca, în cursul zilei de joi, 26 februarie, să fie prezentate unității de parchet competente, cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive.

Lucrările amânate din 18 februarie, din cauza condițiilor meteo și a lipsei alimentării cu energie electrică, vor fi efectuate în data de 26 februarie 2026, în intervalul 8.30 – 10.30.

A trecut mai bine de un an de când un accident rutier a dus la avarierea gravă a pasarelei pietonale peste DN1, de la Bănești. Tot de atunci, pasarela a fost închisă circulației pietonilor, constituind un real pericol.

În cursul dimineții de 25 februarie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Prahova, Poliția Municipiului Ploiești și Biroul pentru Combaterea Infracțiunilor contra Persoanei și Patrimoniului au pus în executare 34 de mandate de percheziție domiciliară, într-o cauză penală privind săvârșirea infracțiunii de înșelăciune în domeniul pariurilor sportive.