Ovidiu Ioncu (KEMPES), una dintre cele mai bune voci ale rock-ului românesc, a deschis seria concertelor pe care Casa de Cultură “Geo Bogza” le organizează în această vară în aer liber, în centrul municipiului Câmpina. Iar KEMPES a creat o atmosferă extraordinară, alături de cei doi membri ai formației sale – Mihai Neniță la vioară și Alberto Bolocan la chitară.
Muzică de calitate, de asta a avut parte publicul prezent la concertul susținut de KEMPES, în general public iubitor de rock și care a cântat alături de solist melodii mai noi sau mai vechi, dar la fel de cunoscute. Ovidiu Ioncu - KEMPES este binecuvântat cu o voce unică în România. Timp de 15 ani a fost solistul formației Cargo, apoi a lansat un nou proiect, formația Rezident EX, alături de care a cântat doi ani. Din 2013 și făcut propria formație - KEMPES, cu care susține concerte în toată țara. A fost o bucurie să-l vedem și să-l ascultăm la Câmpina pe acest artist despre care putem spune că a ridicat foarte sus standardele muzicii rock din România.
Vă reamintim programul celorlalte concerte care vor avea loc în această vară în Parcul Regele Mihai I:
23 iulie 2022, ora 20.00 – Formația Semnal M
13 august 2022, ora 20.00 – Mircea Baniciu
27 august 2022, ora 20.00 – Mircea Vintilă
3 septembrie 2022, ora 20.00 – Ducu Bertzi & Friends

Aura Christi a revenit la Câmpina pentru a-și lansa volumul ”Treptele fericiților”, în cadrul Seratelor Culturale Elstar.

Ziua Clerului Militar a fost sărbătorită joi, 30 octombrie 2025, la Catedrala Națională, printr-un Te Deum oficiat de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, episcop vicar patriarhal.

Joi, 30 octombrie, de la ora 17.30, va fi un adevărat regal cultural, Seratele Culturale Elstar găzduind-o din nou pe Aura Christi.

Trăim cu toții vremuri complicate, în plan intern și internațional, în care locul speranțelor este luat, poate, de dezamăgiri, iar luminița de la capătul tunelului pare să se fi stins de mult. Ceea ce a rămas neschimbată este, totuși, încrederea oamenilor în Armata Română.