Încă o asistentă medicală de la Spitalul SanConfind din Poiana Câmpina este infectată cu COVID-19. Rezultatele testelor au venit astăzi, asistenta în cauză fiind unul dintre contacții direcți ai medicului neonatolog depistat pozitiv pe 31 martie 2020. Informația ne-a fost confirmată de asistenta șefă de la SanConfind, Gabriela Grozea. Este a patra asistentă medicală de la spitalul privat din Poiana Câmpina la care se confirmă infectarea cu noul coronavirus.
Vă reamintim că, în cursul zilei de miercuri, a fost confirmată infecția cu COVID-19 a unui medic de la SanConfind. În aceeași zi, Direcția de Sănătate Publică Prahova a efectuat o anchetă epidemiologică și a identificat contacții medicului infectat, iar dintre contacți, trei persoane, trei asistente medicale care prezentau simptome de infectare cu noul coronavirus, au fost internate în spital și li s-a efectuat testul RT-PCR. Rezultatele testului au fost pozitive. Acum a apărut cel de-al patrulea caz, a patra asistentă medicală infectată cu COVID-19.

Duminică, 21 decembrie, începând cu ora 11.00, după slujba religioasă, la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina (de la piață) va avea loc Târgul caritabil de Crăciun.

Asociația Together România a finalizat proiectul "Open Minds, Open Worlds", finanțat în cadrul Programului Erasmus+.

Floricon Salub anunță că în perioada sărbătorilor de iarnă 2025-2026 intervin unele modificări în programul de colectare a deșeurilor de la populație, în Câmpina și localitățile învecinate.

Accidentul s-a produs pe DN1, în zona Florești, la miezul nopții trecute. În acest eveniment rutier au fost implicate un autoturism - condus de un tânăr de aproximativ 20 ani și un autocar.