În după-amiaza de marți, 9 iulie, în Munții Bucegi o tânără a fost atacată de urs. Din păcate, la numai 19 ani, aceasta și-a pierdut viața.
Potrivit informațiile furnizate de Salvamont Prahova, turista a fost atactă de un urs pe traseul Jepii Mici, în apropiere de Valea Spumoasă. O echipă de intervenție a Salvamont Prahova s-a deplasat în zonă și au coborât în rapel pe firul văii, unde au găsit victima, din păcate, decedată. Operațiunea de recuperare a fost extrem de dificilă, din cauza terenului accidentat și a prezenței în continuare a ursului, care se află la aproximativ 10-15 m de salvatorii montani. Turistul care a văzut întregul eveniment și a sunat la 112, a fost preluat de către jandarmii montani și coborât în Bușteni.
Potrivit martorului, tânăra a fost sfâșiată de urs, apoi trasă de animal, după care a căzut pe firul văii, într-un loc foarte greu accesibil.
În cele din urmă, animalul a fost împușcat.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Un bărbat de 39 ani se afla la volanul unui autoturism pe Bulevardul Carol I, fiind oprit de polițiști pentru control. Se întâmpla vineri, 31 iulie, în jurul orei 20.30.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat încă de săptămâna trecută că în stația de la Salcie, pe sensul spre Bănești, de un cablu electric atârnă niște crengi.

Într-un context mai larg al discuției legate de semafoare, la capitolul „Diverse” al celei mai recente ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina, a existat și o dezvăluire a unui consilier local.

Comisarii Gărzii de Mediu de la Comisariatul Județean Prahova au aplicat o amendă de 60.000 lei unui operator economic din Câmpina care efectua dezmembrări auto ilegale, fără a avea autorizație de mediu.