De la 1 noiembrie 2021, prețul unui bilet pe traseul județean Gara Câmpina (aflată pe teritoriul administrativ al comunei Poiana Câmpina) - Centru Câmpina - Bănești va costa 4 lei. Scumpirea biletelor este anunțată călătorilor prin intermediul unor afișe postate în microbuzele firmei Eliro, care asigură transportul public pe traseul menționat. În prezent, un bilet costă 3,5 lei.
Cel mai probabil, principala cauză a scumpirii biletului de călătorie este creșterea prețurilor la carburanți.

Sâmbătă dimineață, a fost emis un mesaj RO-Alert care semnala prezența unui urs în comuna Cornu, din apropierea municipiului Câmpina.

O alunecare de teren cu prăbușirea terasamentului pe sensul de intrare în Câmpina dinspre Cornu, pe Bulevardul Carol I, a dus la convocarea unei ședințe a Comitetului Local pentru Situații de Urgență de către primarul Irina Nistor.

În după-amiaza zilei de joi, 8 ianuarie 2026, la intrarea în Câmpina dinspre comuna Cornu s-a produs un accident rutier soldat, din fericire, fără victime.

Pe DN1, la km 111, la Comarnic, a avut loc în cursul zilei de joi un accident rutier soldat cu pagube materiale, în care a fost implicat un ansamblu de vehicule.