În această dimineață, pompierii militari de la ISU Prahova au intervenit cu două autospeciale cu apă și spumă pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă particulară din comuna Provița de Sus, sat Plaiu.
Potrivit informațiilor furnizate de Raluca Vasiloae, purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, focul s-a manifestat într-o cameră a imobilului, pe 10 mp, arzând bunuri de uz casnic. Un bărbat de 64 de ani a fost rănit în incendiu, suferind arsuri de gradul II și III la mâini. I-au fost acordate îngrijiri medicale de către echipajul Smurd venit la fața locului. Cauza probabilă a incediului este, potrivit ISU, fumatul în locuri nepermise sau neprotejate corespunzător. Mai exact, focul a pornit de la o țigară nestinsă.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În prima jumătate a secolului trecut, în care Câmpina a cunoscut cea mai mare expansiune, pornind de la cea economică, au apărut foarte multe clădiri, cele mai multe dintre ele păstrându-se până în zilele noastre.

La Catedrala Patriarhală din Capitală are loc pelerinajul la moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou - ocrotitorul Bucureștiului și ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.

În ajunul marii sărbători creștine a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Parohia Provița de Sus, reprezentată de părintele paroh Daniel Rândașu, împreună cu membrii Consiliului Parohial și ai Comitetului Parohial, a oferit daruri bătrânilor de la Conacul Bunicii Câmpina.

Comuna Provița de Jos încheie cu succes proiectul "Amenajarea unui spațiu de promovare și comercializare a produselor locale ale producătorilor agricoli de pe raza comunei Provița de Jos", implementat cu sprijinul fondurilor europene nerambursabile prin SDL 2014-2020 GAL Dealurile Sultanului.