Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.
11 octombrie...
1863 – Prin Decretul nr. 29.271 era înființată Școala nr. 1 de băieți, prima școală din Câmpina, care avea să fie condusă mai târziu de Atanasie Scripcă.
1924 – Se constituia Corala ”Ciprian Porumbescu” a Ateneului Popular ”B.P. Hasdeu”, primul dirijor al corului fiind C. Ionescu.
2013 – Meci în Liga a 3-a, Fortuna Poiana Câmpina – Argeșul Pitești 0-1. Imediat după joc Florin Stăncioiu era numit antrenor al echipei Fortuna, în locul interimarului Bogdan Pârvu. Arbitrul partidei a fost vâlceanul Adrian Comănescu. Lovitura de începe a jocului a fost dată de vicecampionul olimpic la box, Ion Alexe, cetățean de onoare al Câmpinei. (foto)
2013 – Meci în Liga a 3-a, Urban Titu – CSM Câmpina 0-1, marcator A. Ilie, într-un meci condus de Valentin Porumbel, din Oltenița.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)

Cel care îl iubește pe Dumnezeu, îl iubește și pe aproapele său. Așa se spune din bătrâni și sunt oameni care demonstrează acest lucru. Găsim astfel de oameni la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina, impunătorul lăcaș de cult din apropierea Pieței Centrale.

În prima jumătate a secolului trecut, în care Câmpina a cunoscut cea mai mare expansiune, pornind de la cea economică, au apărut foarte multe clădiri, cele mai multe dintre ele păstrându-se până în zilele noastre.

La Catedrala Patriarhală din Capitală are loc pelerinajul la moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou - ocrotitorul Bucureștiului și ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.

În ajunul marii sărbători creștine a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Parohia Provița de Sus, reprezentată de părintele paroh Daniel Rândașu, împreună cu membrii Consiliului Parohial și ai Comitetului Parohial, a oferit daruri bătrânilor de la Conacul Bunicii Câmpina.