Muzeul Memorial "Bogdan Petriceicu Hasdeu" din Câmpina își deschide porțile și în acest an la evenimentul "Noaptea Muzeelor", ajuns la a XIX-a ediție. Sâmbătă, 13 mai 2023, Castelul Iuliei va fi deschis, în afara programului obișnuit, între orele 17.00 și 1.00 (noaptea spre duminică), intrarea fiind liberă.
Noutatea ediției din acest an a evenimentului ”Noaptea Muzeelor” este că au fost incluse și mai multe muzee din Moldova de dincolo de Prut. La prima participare în acest an se află Muzeului Fotbalului, Camera de Comerț și Industrie București, Miez Festival, Casa cu bunici ”Niciodată Singuri”, Casa de licitații Historic.
Muzeul Memorial “B.P. Hasdeu” de la Câmpina s-a aflat în fiecare an pe lista instituțiilor care au deschis porțile pentru oaspeți în “Noaptea Muzeelor”, dar ultima sa prezență pe lista muzeelor deschise în cadrul acestui eveniment a fost în anul 2019, ulterior Castelul intrând într-un amplu proces de restaurare. Recordul de vizitatori a fost în anul 2018, când aproape 1.000 de persoane au venit la Castel pentru a-l vizita și pentru a asculta impresionanta poveste a familiei Hasdeu. “Noaptea Muzeelor” este un eveniment la care regretata Jenica Tabacu, fostul director al Muzeului Hasdeu, a ținut foarte mult, considerând că, într-o seară specială, Castelul Iuliei Hasdeu trebuie să alăture muzeelor din țară și din Europa care sărbătoresc, astfel, cultura adevărată. Anul acesta, după redeschiderea muzeului, gazda vizitatorilor la Castelul Hasdeu, în “Noaptea Muzeelor” va fi Aura Dobre, noul director al Muzeului Memorial ”B.P. Hasdeu”.
Iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa, patronat de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, evenimentul “Noaptea Muzeelor”este organizat în România de Reţeaua Naţională de Muzeelor din România, fiind aşteptat cu mare interes în fiecare an. În Europa, aproximativ 3.000 de muzee participă la eveniment.

"Noi. Moromeții" este spectacolul care a încununat manifestările dedicate Zilei Universale a Iei și sărbătorii Sânzienelor, la Câmpina. Atelierul Actorului a adus pe scenă parte din ADN-ul românesc. Pentru că el, Ilie Moromete, cu toată familia lui, cu satul lui, cu poiana lui, cu prietenii și vecinii, el, Moromete, e parte din noi...

De Ziua Universală a Iei, 24 iunie 2026, Casa Municipală de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina a organizat mai multe evenimente dedicate celei mai valoroase creații a portului popular românesc, dar și celor care iubesc și poartă cu mândrie ia tradițională.

"Fiecare cămașă cusută poartă o poveste adevărată, trecuță prin ac și ață, cernută prin sita deasă a răbdării", așa își descrie Elena Stoian, în câteva cuvinte, superba colecție etnografică.

„Efecte secundare” este cel mai nou volum semnat de Lidia Molla, apărut la Editura Elstar și care va fi lansat vineri, 26 iunie, de la ora 17.30 la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Seratelor Culturale Elstar.