CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

În Câmpina, mai sunt și lucrări la care nu se bate pasul pe loc

- Actualitate -

Din fericire, în Câmpina sunt și investiții la care se lucrează cu spor și se vede asta cu ochiul liber. Se vede că e șantier, că se muncește, că nu se bate pasul pe loc, se vede cum construcția se ridică efectiv. Sunt trei astfel de investiții care atrag atenția, două publice și una privată: corpul C2 al Pieței Centrale, blocul de necesitate și centrul de afaceri al Mercantis.  

Construcția Corpului C2 al Pieței Centrale Câmpina a început în toamna anului trecut. Lucrarea este realizată de firmele Tahoma Bautrupp și Athenaeum Construct SA, care au câștigat licitația la prețul de 2.523.824 lei fără TVA. Finanțarea obiectivului este asigurată exclusiv de la bugetul Serviciului Public de Administrare și Exploatare a Pieței Centrale. Termenul de execuție este de zece luni. 
În stânga Corpului C2, pe platoul dintre C2 și blocuri, se derulează o investiție privată, a societății Mercantis. Acolo se construiește o clădire multifuncțională, în care vor exista spații comerciale și birouri. Construcția va avea parter și patru etaje, valoarea investiției fiind de aproximativ 500.000 euro.
Pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, lângă blocurile IRA, se ridică blocul de necesitate, investiție de 9.519.927 lei (fără TVA), finanțată de la bugetul local. Blocul va avea două tronsoane, fiecare cu parter și câte patru etaje. Lucrarea este executată de SC Victor Construct SRL Botoșani, a început în august 2014 și ar trebui să fie finalizată în august 2016.


26 Jan 2016 17:15 8134 vizualizari


Comentarii






2295 vizualizari 28 May 2026 19:56 Președintele CS Câmpina, Adrian Stoican, audiat de poliție într-un dosar foarte grav. Primăria Câmpina îi solicită demisia

Președintele CS Câmpina, Adrian Stoican, audiat de poliție într-un dosar foarte grav. Primăria Câmpina îi solicită demisia

Pe numele președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a fost emis astăzi mandat de aducere în vederea audierii, mandat pus în executare de polițiști. Stoican a fost luat de la Bazinul de înot didactic din Câmpina, unde este și instructor și dus la domiciliul său din comuna Scorțeni, pentru efectuarea unei percheziții domiciliare.

citeste mai mult
685 vizualizari 28 May 2026 17:14 La ieșirea din Câmpina spre Cornu se lucrează la consolidarea terenului afectat de o alunecare masivă

La ieșirea din Câmpina spre Cornu se lucrează la consolidarea terenului afectat de o alunecare masivă

Începute în urmă cu două săptămâni, lucrările la Bulevardul Carol I din Câmpina, la ieșire din municipiu spre Cornu și DN1, se desfășoară într-un ritm bun.

citeste mai mult
246 vizualizari 28 May 2026 16:30 Pe 9, 16 și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” din Câmpina va fi închis din cauza unor lucrări

Pe 9, 16 și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” din Câmpina va fi închis din cauza unor lucrări

Primăria municipiului Câmpina a anunțat că în zilele de marți, 9 iunie, 16 iunie și 23 iunie, Castelul „Iulia Hasdeu” va fi închis publicului.

citeste mai mult
819 vizualizari 28 May 2026 16:23 Pompierii câmpineni au intervenit la un incendiu. O casă și o parte din anexe au fost afectate

Pompierii câmpineni au intervenit la un incendiu. O casă și o parte din anexe au fost afectate

Un apel la 112 a anunțat izbucnirea unui incendiu în comuna Filipeștii de Târg, sat Mărginenii de Jos.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV