Accidentul s-a produs, marți după-amiază, între două autoturisme conduse de doi bărbați cu vârsta de 20 ani, respectiv 63 ani. Din primele cercetări a reieșit faptul că tânărul șofer a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu celălalt autoturism, pe care l-a proiectat într-un stâlp de susținere a cablurilor electrice.
În urma impactului, două femei de 50 ani, respectiv 58 ani, pasagere în autoturismul proiectat în stâlp, au fost rănite și transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale, după cum precizează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova. Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ în ambele cazuri.

Polițiștii Serviciului Rutier, ai Biroului pentru Siguranță Școlară, împreună cu polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, au organizat etapa județeană a concursului național „Educație rutieră – educație pentru viață”, activitate preventiv-educativă adresată elevilor din unitățile de învățământ preuniversitar.

De-a lungul întregii zile de miercuri, 20 mai, Grǎdinița „Iulia Hasdeu” și cele trei structuri ale sale - Grădinița nr. 5, Grădinița nr. 6 și creșa din cartierul Voila au fost vizitate cu interes, entuziasm si emoții de viitori antepreșcolari, preșcolari, dar și pǎrinți ori bunici.

În zilele premergătoare sărbătoririi Zilei Eroilor, membrii Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere „Maior Constantin Marinescu” și Cultul Eroilor Câmpina au desfășurat activități în școli și licee, dar și la sediul asociației, Monumentul Eroilor din Războiul de Întregire Națională și Troița Eroilor din cartierul Slobozia.

(P) Cu toții ne dorim să alegem cea mai bună și eficientă soluție pentru izolarea termică a locuinței, o soluție care să ne garanteze că nu vom plăti facturi mari la gaze și energie electrică și că vom avea, totuși, o casă călduroasă și confortabilă. Sistemul de izolație cu celuloză este o soluție modernă și performantă de izolație termică și fonică, realizată prin injectarea sub presiune a fibrei de celuloză. Materia primă este compusă din material organic obținut prin reciclarea hârtiei, ignifugat, aditivat cu soluție antiseptică pentru prevenirea mucegaiului și tratat împotriva dăunătorilor (rozătoare, insecte).