Pe gardul exterior al Primăriei Câmpina puteți admira, în aceste zile, mai multe desene realizate de copii din clasele I-IV, de la școlile din municipiu, precum și de copii instituționalizați la Centrul "Sfânta Filofteia". Este o acțiune inedită, organizată de Fundația Romanian Angel Appeal (RAA) și prin care se dorește promovarea înțelegerii și toleranței față de copiii cu autism.
După cum poate știți, pe 2 aprilie a fost Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, ocazie cu care Fundația Romanian Angel Appeal a inițiat o campanie de susținerea a integrării copiilor cu autism în școală. Iar în cadrul acestei campanii a fost organizat un concurs de desene având ca temă toleranța și prietenia. Cele mai frumoase desene au fost selectate și expuse pe gardul Primăriei astfel încât să poată fi vazute de toată lumea. Le puteți admira până sâmbătă, 9 aprilie 2016.

Jules Verne și-a imaginat un ocol în jurul Pământului în 180 zile. Câmpineanul Aurelian Diniță a realizat ocolul lumii în 134 zile. Temerarul câmpinean a plecat pe 9 ianuarie 2026 și s-a întors pe 22 mai 2026.

În cursul dimineții de joi, 21 mai, la Monumentul Eroilor din Breaza a avut loc un ceremonial militar și religios dedicat Zilei Eroilor, eveniment la care au participat primarul Bogdan Novac, alte oficialități locale civile și militare, dar și numeroși localnici, în ciuda vremii neprietenoase.

La Cimitirul Eroilor din Cimitirul municipal de pe Strada Bobâlna, Câmpina a marcat Ziua Eroilor.

Librăria Elstar a fost plină până la refuz, iar emoția întâlnirii cu academicianul Georgeta Filitti și invitații serii a transformat această lansare într-un adevărat eveniment de suflet pentru comunitatea culturală câmpineană, un eveniment dedicat memoriei Reginei Maria a României.