În cursul zilei de vineri, 23 august, dispeceratul Sistemului informatic de monitorizare electronică a alertat polițiștii din Câmpina, în privința încălcării unu ordin de proetcție în Poiana Câmpina, pe Strada Măgurii.
De urgență, polițiștii s-au deplasat la fața locului, din verificări, reieșind faptul că bărbatul de 51 ani, căruia i-a fost montat un dispozitiv de supraveghere în cursul aceleiași zile, în urma unui conflict cu soția sa, a venit la locuința unde se afla aceasta, fapt care îi era interzis prin măsurile dispuse prin ordinul provizoriu de protecție. Bărbatul a fost condus la sediul unității de poliție în vederea audierii, iar în baza probatoriului administrat, față de acesta a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat unității de parchet competente cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
De asemenea, în cauză, cercetările sunt continuate de polițiști în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție provizoriu.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Este pentru prima dată în istoria postdecembristă a României când la Câmpina rămân atât de multe locuri neocupate după admiterea la liceu.

Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar (CAV) este finalizat. Se află pe Strada Fabricii din Câmpina și include 13 containere pentru deșeuri, un container frigorific și unul cu destinația de birou.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini surprinse în parcarea Centrului comercial Kaufland din zona de sud a localității.

Și municipiul Câmpina se află până miercuri la prânz sub incidența codului roșu hidrologic, astfel că una dintre măsurile luate de administrație a fost asigurarea permanenței la Poliția Locală, pentru monitorizarea situației.