Week-end-ul trecut a avut loc, la Valea Doftanei, "Festivalul Caşcavelei" şi, la fel ca la ediţia precedentă, în ultima zi a festivalului, poliţiştii de la Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice au controlat 68 de agenţi economici.
Scopul acţiunii poliţieneşti a fost de prevenire şi combatere a evaziunii fiscale în domeniul comerţului cu mărfuri provenite din import, din achiziţii intracomunitare sau de pe teritoriul naţional. Au fost verificaţi 68 de agenţi economici, iar pentru neregulile constatate au fost aplicate 23 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 137.000 lei şi s-a dispus confiscarea unor bunuri (băuturi alcoolice, articole vestimentare şi altele) în valoare de 10.110 lei, după cum informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.
La ediţia de anul trecut a "Festivalului Caşcavelei", poliţiştii au controlat 41 de agenţi economici şi au aplicat 38 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 241.150 lei, fiind confiscate bunuri în valoare de 11.474 lei.
Polițiștii din Ploiești au dispus la data de 16 septembrie, măsura preventivă a reținerii față de un bărbat de 52 ani, bănuit de comiterea infracțiunii de viol săvârșit asupra unui minor.
În baza Legii 350/2005, administrațiile locale alocă fonduri asociațiilor, fundațiilor și cluburilor sportive pentru activități nonprofit de interes general, din domenii precum cultură, tineret, social, mediu, educație civică și sport.
Compania Națională de Căi Ferate a decis desființarea totală a liniilor de circulație feroviară care legau gările Câmpina-Câmpinița-Telega.
În această dimineață, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară în municipiile București și Câmpina, într-un dosar penal aflat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina.