CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Prahova, duminică, 5 aprilie: 3.466 persoane aflate în autoizolare (dintre care 132 la Câmpina) și 437 în carantină instituționalizată

- Actualitate -

Prahova, duminică, 5 aprilie: 3.466 persoane aflate în autoizolare (dintre care 132 la Câmpina) și 437 în carantină instituționalizată

La 5 aprilie 2020, la nivelul județului Prahova sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică 3.466 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, dintre care 132 sunt în Câmpina. În carantină instituționalizată se află, în prezent, 437 de persoane în 11 unități de cazare de pe teritoriul județului. De asemenea, Grupul de Comunicare Strategică a anunțat oficial că la nivelul județului Prahova sunt 26 de persoane confirmate ca find infectate cu noul coronavirus, dar sursele noastre susțin că ar fi vorba de 32 de persoane din Prahova infectate.

Dintre cele 3.466 persoane aflate în autoizolare, 342 au intrat în evidența DSP în ultimele 24 de ore, iar 682 au ieșit de sub măsura izolării voluntare.
”În vederea combaterii răspândirii noului coronavirus, dar și a descurajării faptelor de natură contravențională, înregistrate în acest context, echipaje mixte ale Ministerului Afacerilor de Interne au continuat seria de verificări atât la persoanele fizice, cât și la agenții economici. În cursul zilei de sâmbătă, 4 aprilie, au fost controlate 1.283 de locații unde se află persoane în autoizolare și 66 de agenți economici. În urma verificărilor au fost întocmite trei dosare de cercetare penală pentru șase persoane pentru combaterea zădărnicirii bolilor și au fost aplicate 386 sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 775.000 lei, toate pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare. Șase persoane care nu au respectat măsura autoizolării au fost plasate în carantină forțată. De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au deschis 68 de dosare penale pentru 90 de persoane și au aplicat 4.936 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 5,5 milioane lei", se precizează într-un comunicat remis de Prefectura Prahova.


05 Apr 2020 13:07 5611 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
67 vizualizari 30 Apr 2026 19:16 Ocolul Silvic Câmpina a reacționat la articolul privind gunoaiele din marginea pădurii din cartierul Voila. Din nou...

Ocolul Silvic Câmpina a reacționat la articolul privind gunoaiele din marginea pădurii din cartierul Voila. Din nou...

Scriam în urmă cu câteva zile despre gunoaiele depozitate pe un teren din cartierul Voila, teren aflat la limita pădurii... Gunoaiele sunt tot acolo, dar Ocolul Silvic Câmpina a reacționat. Din nou, așa cum o făcuse și la alte articole pe tema gunoaielor din această zonă a Câmpinei.

citeste mai mult
114 vizualizari 30 Apr 2026 18:37 În ultimele trei zile, în Prahova, 145 pietoni și bicicliști au fost sancționați de polițiști

În ultimele trei zile, în Prahova, 145 pietoni și bicicliști au fost sancționați de polițiști

Siguranța rutieră reprezintă o prioritate permanentă pentru Inspectoratul de Poliție Județean Prahova, în contextul unei dinamici tot mai complexe a traficului, care impune o implicare activă și susținută în vederea creșterii gradului de disciplină rutieră și protejării tuturor categoriilor de participanți, cu accent deosebit asupra celor vulnerabile.

citeste mai mult
1615 vizualizari 30 Apr 2026 09:14 O familie din Valea Doftanei reclamă reținerea abuzivă a unui membru al acesteia de către poliție

O familie din Valea Doftanei reclamă reținerea abuzivă a unui membru al acesteia de către poliție

În cursul dimineții de joi, 30 aprilie, polițiștii au descins la locuința familiei Adrian Manea din Valea Doftanei, după care l-au condus pe acesta la audieri la sediul poliției.

citeste mai mult
592 vizualizari 28 Apr 2026 22:26 Reforma administrativă la Breaza: s-ar mai putea angaja 33 persoane!

Reforma administrativă la Breaza: s-ar mai putea angaja 33 persoane!

Reforma administrativă ajunge și la Breaza, dar aici are o particularitate: reforma nu presupune concedieri, ci, dimpotrivă, s-ar putea face angajări! Dar primarul Bogdan Novac susține că nu va începe o campanie de angajări.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV