La Biroul Electoral de Circumscripție Municipală nr. 2 Câmpina s-a tras astăzi la sorți ordinea candidaților pe buletinele de vot pentru alegerile locale din 9 iunie. La tragerea la sorți au participat membrii BEC și reprezentanți ai mai multor partide.
În urma tragerii la sorți a rezultat următoarea ordine pe buletinul de vot pentru Consiliul Local Câmpina:
1. PNL
2. AUR
3. PSD
4. Partidul România în Acțiune
5. Partidul S.O.S. România
6. Partidul Național de Centru (PNC)
7. Partidul Oamenilor Liberi (POL)
8. Partidul Câmpina Curată (PCC)
9. Alianța Dreapta Unită USR-PMP-Forța Dreptei
10. Partidul Național Țărănesc Maniu-Mihalache
11. Candidat independent Marius Anghelescu
În privința candidaților la Primăria Câmpina, este valabilă aceeași ordine pe buletinul de vot ca și în cazul Consiliului Local:
1. Ioan Alin Moldoveanu (PNL)
2. Lorena Iordache (AUR)
3. Irina Mihaela Nistor (PSD)
4. Daniel Ioniță (România în Acțiune)
5. Auraș Mihăiță Cucu (S.O.S. România)
6. Magdalena Mititelu (PNC)
7. Cosmin Raț (POL)
8. Bogdan Ene (Alianța Dreapta Unită)

Profesorul Livia Elena Petrescu s-a stins din viață. A fost profesor de limba română la Liceul Tehnologic Energetic. Un om bun, un dascăl excepțional. Din partea familiei am primit următorul mesaj:

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 martie, la un punct de alimentare pentru mașini electrice, situat în zona magazinului Jysk, în spatele magazinului Kaufland.

Valul de disponibilizări din administrația locală, despre care s-a tot vorbit în ultima vreme, nu e chiar un val, ci mai degrabă o undă. Și ne vom referi în continuare strict la exemplul municipiului Câmpina, unde din 269 de posturi trebuie să rămână 205. Numai că nu toate cele 269 de posturi sunt ocupate, ci doar 222. Deci reducerile de personal ar urma să afecteze 17 angajați.

Discuțiile furtunoase privind provocarea unei noi crize a apei în zona Câmpina au dus la amânarea lucrărilor solicitate de ESZ Prahova.