În cele două zile ale referendumului pentru revizuirea Constituţiei, urnele se închid la ora 21.00. Biroul Electoral Central a dat publicităţii prezenţa la vot pentru astăzi, la ora 19.00, iar dacă pentru municipiul Câmpina am scris situația la urne într-un articol anterior, în rândurile care urmează vă invităm să vedem care a fost prezenţa la vot în localităţile limitrofe Câmpinei.
Breaza - 5,87%
Poiana Câmpina - 5,13%
Băneşti - 5,18%
Telega - 4,29%
Brebu - 3,52%
Cornu - 9,03%
Valea Doftanei - 1,41%
Secăria - 5,91%
Şotrile - 2,51%
Proviţa de Jos - 7,29%
Proviţa de Sus - 3,70%
Măgureni - 3,22%
Talea - 4,02%
Un adevărat record negativ am consemnat la secţia nr. 610 de la Valea Doftanei, unde din cei 982 alegători înscrişi pe listele electorale permanente, în primele 12 ore ale referendumului au votat doar 8 persoane, adică 0,81%.
Citiți și: Câmpina, referendum 2018. Prezenţa la vot, ora 19.00 - 6,42%

Castelul Iulia Hasdeu din Câmpina, în cadrul căruia funcționează Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu", este un simbol al municipiului și cel mai vizitat obiectiv turistic din localitate. Este monument istoric de clasă A și a fost restaurat cu fonduri europene prin POR 2014-2020, Axa prioritară 5.

Printre cele 500 unități medicale din țară care au intrat luni dimineață în grevă de avertisment s-a numărat și Spitalul Municipal Câmpina.

Bilanțul gospodăriilor în care au intervenit pompierii prahoveni pentru evacuarea apei a ajuns la zece, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova.

Apele au început să se retragă de pe străzile din Bușteni, după urgia care a cuprins stațiunea de pe Valea Prahovei duminică după-amiază.