În acest week-end, în mai multe localități din Prahova au loc noi acțiuni de strângere de semnături de la cetățeni pentru campania "Fără penali în funcții publice". La Câmpina, acțiunea are loc sâmbătă, 28 iulie 2018, în pasajul de la ceas, între orele 15.30-20.00.
Vă reamintim că "Fără penali în funcții publice" este o inițiativă cetățenească, susținută de USR, de modificare a Constituției României în sensul introducerii la Articolul 37 a unui alineat potrivit căruia "Nu pot fi aleși în organele administrației publice locale, în Camera Deputaților, în Senat și în funcția de Președinte al României cetățenii condamnați definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării."
La nivel național au fost strânse până ieri 405.539 de semnături. Pentru ca proiectul de modificare a Constituției să poată fi depus în Parlament, lista de susținători trebuie să conțină cel puțin 500.000 de semnături din 21 de județe. Campania va continua până la 20 august 2018, în aproape toată țara.
În Prahova, sâmbătă vor fi strânse semnături la Câmpina și Ploiești, iar duminică - la Ploiești, Măneciu și Băicoi.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerii și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.