Din februarie 2024, Iulian Dumitrescu, la acel moment președintele Consiliului Județean Prahova, președinte al PNL Prahova și prim-vicepreședinte PNL la nivel național a fost pus de procurorii DNA sub control judiciar, fiind acuzat că a primit mită de la un om de afaceri.
De atunci lucrurile au părut să treneze în acest dosar, au trecut și alegerile locale, pierdute de Iulian Dumitrescu în fața lui Virgiliu Nanu (PSD), iar acum, procurorii DNA au efectuat noi percheziții și au anunțat extinderea cercetărilor pentru comiterea infracțiunilor de dare de mită în formă continuată, trafic de influență în formă continuată, luare de mită în formă continuată, precum și pentru efectuarea de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția. Noile percheziții au avut și elemente spectaculoase, procurorii găsind fotografii cu teancuri de bani, dar și agende în care Dumitrescu își ținea evidențele ”afacerilor” de acest gen, după cum susțin procurorii DNA.
În februarie, după ce Iulian Dumitrescu a fost plasat sub control judiciar, acesta a anunțat că demisionează din toate funcțiile politice pe care le deține, ceea ce ulterior avea să se demonstreze că nu s-a întâmplat, demisionând doar din funcția de prim-vicepreședinte al PNL. Acum, Dumitrescu și-a anunțat demisia de la conducerea organizației județene a PNL. Din nou...

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis zilele trecute câteva imagini realizate în parcarea din spatele blocurilor de pe Strada Mihai Eminescu.

Scriam în urmă cu câteva zile despre gunoaiele depozitate pe un teren din cartierul Voila, teren aflat la limita pădurii... Gunoaiele sunt tot acolo, dar Ocolul Silvic Câmpina a reacționat. Din nou, așa cum o făcuse și la alte articole pe tema gunoaielor din această zonă a Câmpinei.

Siguranța rutieră reprezintă o prioritate permanentă pentru Inspectoratul de Poliție Județean Prahova, în contextul unei dinamici tot mai complexe a traficului, care impune o implicare activă și susținută în vederea creșterii gradului de disciplină rutieră și protejării tuturor categoriilor de participanți, cu accent deosebit asupra celor vulnerabile.

În cursul dimineții de joi, 30 aprilie, polițiștii au descins la locuința familiei Adrian Manea din Valea Doftanei, după care l-au condus pe acesta la audieri la sediul poliției.