Primăria Câmpina a transmis un comunicat pe un subiect sensibil, pe marginea căruia numeroși câmpineni și-au arătat nemulțumirea. Este vorba de transportul alternativ - uber, bolt etc.
Primăria Municipiului Câmpina aduce la cunoștința opiniei publice faptul că, în conformitate cu prevederile Ordonanței de Urgență nr. 49/2019 privind activitățile de transport alternativ cu autoturism și conducător auto, autoritățile administrației publice locale nu au competența legală de a reglementa, controla sau sancționa activitatea de transport alternativ desfășurată pe raza municipiului. (uber,bolt, etc.)
În contextul numeroaselor sesizări primite din partea cetățenilor și a operatorilor de transport în regim taxi, referitoare la modul de desfășurare a acestor activități, inclusiv aspecte privind oprirea și staționarea autovehiculelor, precizăm că atribuțiile de verificare și control revin instituțiilor abilitate ale statului, conform cadrului legal în vigoare.
Primăria Municipiului Câmpina înțelege preocupările exprimate de cetățeni și de operatorii economici locali și susține necesitatea respectării legislației aplicabile de către toți participanții la acest tip de activitate, în vederea asigurării unui climat de legalitate și concurență corectă.
Primăria Municipiului Câmpina își reafirmă disponibilitatea de a sprijini demersurile instituțiilor abilitate, în limitele competențelor legale, pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță la nivelul municipiului, se arată în comunicatul Primăriei Câmpina.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

La intersecția străzilor Petrolistului și Sălaj, din spatele Autogării Câmpina, se află un teren care pare al nimănui...

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă zilele trecute când încă mai era puțin zăpadă în Câmpina la un coș de gunoi stradal, aflat în apropierea unei parcări.

În cursul zilei de marți, 17 martie, în intervalul orar 11.00–15.00, polițiștii prahoveni au desfășurat o acțiune cu efective mărite, de tip “RELEU” pentru prevenirea producerii accidentelor rutiere, pe Drumul Național 1(E60).

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat, în această dimineață, o amplă acțiune operativă într-un dosar penal instrumentat sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești.