În urmă cu aproximativ două luni, pe 9 mai 2024, doi elevi ai Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina au fost anunțați de conducerea instituției că au fost exmatriculați! Motivul este incredibil...
Cei doi elevi, ambii din București, Andrei Sârbu și Robert Ștefan, au fost exmatriculați pentru că dețin PFA-uri prin care încasează bani din activități sportive, cei doi fiind arbitri de fotbal. Primul este ”central” în lotul Ligii a treia, în vreme ce al doilea activează doar la nivelul juniorilor republicani, mai având doar un pas până la Liga a 3-a.
Pe de o parte, nu poți arbitra și încasa baremul fără a avea PFA, iar pe de altă parte, nicio instituție de învățământ a Ministerului de Interne nu acceptă ca elevii lor să dețină astfel de forme prin care să încaseze bani.
”Cei doi elevi dețin PFA-uri, iar reglementările în vigoare interzic ca elevul și polițistul să desfășoare activități de comerț sau comerciale! Orice elev știe de când se înscrie că nu poate deține o societate comercială sau PFA. Decizia de neînmatriculare aparține DGPMB, unitatea de recrutare a celor doi, urmare a verificărilor pe care le fac și care, uneori, durează mai mult, așa că pot fi situații când candidații admiși în școală sunt îndepărtați de la cursuri după începerea școlii. Noi, ca instituție de învățământ a MAI, doar am pus în aplicare această decizie”, ne-a precizat Beatrice Melinicianu, purtător de cuvânt al Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.