15 ianuarie este Ziua Culturii Naționale, fiind aleasă pentru această sărbătoare ziua în care s-a născut marele poet Mihai Eminescu.
La Câmpina, Ziua Culturii Naționale va fi marcată printr-un spectacol - ”Luceafărul”, o dramatizare care dă viața capodoperei geniului literaturii române.
Spectacolul este pus în scenă de Atelierul Actorului și va avea loc chiar miercuri, 15 ianuarie, de la ora 18.00, la Casa Tineretului, intrarea fiind liberă.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Vineri, 3 iulie, Matineul Cultural Elstar a încheiat un sezon de excepție, care nu putea fi decât un eveniment cu totul și cu totul deosebit.

Două zile de competiții, concerte, experiențe locale și activități pentru întreaga familie, într-una dintre cele mai spectaculoase zone montane ale județului Prahova - 11–12 iulie 2026 - Valea Doftanei, județul Prahova.

Librăria Elstar Câmpina găzduiește vineri, 3 iulie 2026, ora 11.00, o nouă ediție a Matineului Cultural Elstar, organizată în parteneriat cu Asociația „Universul Prieteniei” Iași și inclusă în programul Taberei de Creație și Re-Creație – Ediția a XVIII-a „Bușteni – Poarta Bucegilor”, desfășurată în perioada 29 iunie – 4 iulie 2026.

Seria concertelor din cadrul Câmpina Summer Park Music continuă pe 4 iulie cu Andrei Bănuță.