Simpozionul "Basarabia, pământ românesc", care a avut loc miercuri, 27 martie 2019, la Casa de Cultură "Geo Bogza", a fost punctul culminant al manifestărilor organizate la Câmpina cu ocazia împlinirii a 101 ani de la unirea Basarabiei cu România, pas decisiv în realizarea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. La simpozion au fost prezente și două delegații din Republica Moldova, din localități înfrățite cu municipiul Câmpina - Cahul și Cimișlia. Iar discursurile viceprimarului din Cahul - Tatiana Romaniuc și primarului din Cimișlia - Gheorghe Răileanu, simple, dar pătrunzătoare, pot fi considerate adevărate lecții deschise de onoare, patriotism și bun-simț. Cei doi oaspeți au confirmat încă o dată că basarabenii sunt "mai români" decât noi, cei de pe celălalt mal al Prutului. (video)
Alături de cei doi oaspeți a luat cuvântul și primarul Câmpinei, Horia Tiseanu. A urmat un moment artistic deosebit, susținut de Grupul Vocal "Celeste" de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu", condus de profesor Elisabeta Milea (video). În cadrul simpozionului au fost prezentate și două comunicări științifice interesante și valoroase: "Semnificația istorică a Marii Uniri de la 1918" - doctor conferențiar universitar Ion Ghelețchi (Cahul) și "Aspecte politologice și geostrategice ale zonei sud-est europene în 2019" - profesor doctor Gheorghe Râncu. Simpozionul s-a încheiat cu prezentarea unor expoziții cu lucrări de pictură ale artistului plastic basarabean Inga Edu și lucrări în tuș ale lui Octavian Onea. Gazda evenimentului a fost directorul Casei de Cultură "Geo Bogza", Alexandra Ioniță.

"Noi. Moromeții" este spectacolul care a încununat manifestările dedicate Zilei Universale a Iei și sărbătorii Sânzienelor, la Câmpina. Atelierul Actorului a adus pe scenă parte din ADN-ul românesc. Pentru că el, Ilie Moromete, cu toată familia lui, cu satul lui, cu poiana lui, cu prietenii și vecinii, el, Moromete, e parte din noi...

De Ziua Universală a Iei, 24 iunie 2026, Casa Municipală de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina a organizat mai multe evenimente dedicate celei mai valoroase creații a portului popular românesc, dar și celor care iubesc și poartă cu mândrie ia tradițională.

"Fiecare cămașă cusută poartă o poveste adevărată, trecuță prin ac și ață, cernută prin sita deasă a răbdării", așa își descrie Elena Stoian, în câteva cuvinte, superba colecție etnografică.

„Efecte secundare” este cel mai nou volum semnat de Lidia Molla, apărut la Editura Elstar și care va fi lansat vineri, 26 iunie, de la ora 17.30 la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Seratelor Culturale Elstar.