Așa arată acum zidul de sprijin de pe Strada Podului (zona Bulevardului Culturii), din apropierea părculețului. Această etapă a proiectului "Câmpina în culori" a luat final, iar rezultatul îl vedem cu toții. Au lucrat aici copii talentați, coordonați de consilierul local Gabriel Dima și de artiști plastici din localitate.
"Câmpina în culori" este un proiect frumos, inițiat în 2014 de Amalia Suruceanu - președintele filialei Câmpina a Uniunii Artiștilor Plastici, cu sprijinul Comisiei de Cultură a Consiliului Local Câmpina. Atunci, în 2014, trei pictori voluntari au pictat gardul din jurul părculețului aflat în incinta Spitalului Municipal. Un joc de culori pentru bucuria pacienților din spital, în special a copiilor internați aici. Anul acesta, proiectul a continuat pe Strada Podului, unde a fost pictat zidul de sprijin, cel murdar și năpădit de buruieni înainte ca pictorii să se apuce de treabă. Materialele necesare (pensule, lavabilă, tuburi culori etc) au fost achiziționate încă de la finalul anului trecut, când Consiliul Local a alocat 10.000 lei pentru derularea acestui proiect. În prima parte a acestui an, copiii au exersat la Casa de Cultură, sub îndrumarea artiștilor plastici de la UAP Câmpina, s-au stabilit culorile, tematica, iar apoi s-a lucrat efectiv pe teren. Mesajul scris de copii în culori este "Câmpina însorită și liniștită".
Elevi din Prahova, coordonați de cadre didactice dedicate, au fost parte activă a proiectului european eTwinning ”Marconi Legacy”, alături de colegi din Italia, Austria și Grecia.
Pe perioada caniculei, așa cum s-a întâmplat în fiecare vară, în centrul municipiului Câmpina, în Piața ”Marin Constantin” (Pasajul de la Ceas) funcționează un centru de prim-ajutor.
Grǎdinița “Iulia Hasdeu” din Câmpina deruleazǎ și în acest an, timp de două săptămâni, proiectul educațional “Grǎdinița de varǎ - Vara în culori”. Proiectul este la a IV-a ediție, fiind organizat în cadrul Centrului de Resurse Educaționale Deschise Câmpina, este avizat de cǎtre inspectorii pentru educație timpurie Mariana Ilie și Liliana-Mara Grigore și aprobat de inspectorul școlar general Ilona Rizea.
Timp de trei zile, între 1 și 3 iulie, de la ora 18.30, la Biserica Romano-Catolică ”Sfântul Anton de Padova” din Câmpina va avea loc Festivalul ”Jean de Krassowsky”.