Un câmpinean are toate șansele să intre în Cartea Recordurilor, după ce în cursul zilei de miercuri, 21 februarie, aflându-se la volan în municipiul Ploiești a fost oprit de trei ori la rând de polițiști, aceștia constatând de fiecare dată că era din ce în ce mai băut!
Astfel, potrivit datele furnizate de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, câmpineanul în vârstă de 55 ani a fost oprit și testat de polițiști la ora 11.45, apoi la ora 17.00 și după alte două ore. Dacă dimineață avea o alcoolemie 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, după ce a fost prins de polițiști, câmpineanul a avut după-amiază o alcoolemie de 0,93 mg/l alcool pur în aerul expirat. La al treilea control, polițiștii au decis reținerea câmpineanului pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat parchetului pentru luarea unei alte măsuri preventive.
(Foto cu caracter ilustrativ)

La Sala de Sport Politehnica din București s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, IDO Selecția Națională 2026. Este vorba despre etapa oficială de calificare pentru dansatorii care vor reprezenta România la campionatele europene și mondiale organizate sub egida International Dance Organization (IDO).

În cursul zilei de luni, 1 iunie, în urma ploii puternice, pe Strada Cărămidari apa ajunsese la un nivel... din bordură în bordură.

Polițiștii prahoveni, în timp ce desfășurau activități specifice de supraveghere a traficului rutier la data de 1 iunie, în jurul orei 4.00, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autovehicul care a fost înregistrat de aparatul radar TruCAM cu viteza de 111 km/h pe Bulevardul București din municipiul Ploiești.

În ultimele zile, polițiștii prahoveni au depistat doi bărbați care se aflau la volan sub influența băuturilor alcoolice.