Cu puțină vreme în urmă, în Câmpina, administrația locală a montat catarge cu drapelul național, drapelul municipiului și cel al Uniunii Europene în apropierea principalelor intrări în oraș - scuarul de la sensul giratoriu de pe Calea Dacia / Bulevardul Nicolae Bălcescu și în zona cunoscută sub denumirea “la bazin”, în Cartierul Câmpinița, la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Siretului.
Dacă la intrarea pe Calea Dacia, unde se află un set de catarge, zona este îngrijită, nu același lucru se putea spune despre zona catargelor din Cartierul Câmpinița, o zonă neîngrijită, cu vegetație crescută, o imagine dezolantă. Acum, zona de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Siretului a fost curățată și amenajată. ”Au fost o serie de critici, trebuie să recunoaștem că erau îndreptățite, venite atât din partea presei, cât și a cetățenilor, pe rețelele de socializare, astfel că, împreună cu o echipă de la Atelierul Sere al Primăriei, am schimbat puțin fața acelui loc, astfel încât catargele de la intrarea dinspre nord în Câmpina să fie mai bine puse în valoare. În apropiere este și un părculeț pentru copii, deci chiar trebuia să amenajăm acel loc”, ne-a declarat Adrian Pițigoi, viceprimarul municipiului Câmpina. Ca și în alte locuri din Câmpina, de amenajarea spațiului verde s-au ocupat angajații de la Serele Municipale.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.