Primăria municipiului Câmpina trimitea marți, 5 mai 2020, un comunicat de presă prin care eram informați că Spitalul Municipal Câmpina a primit un aparat de testare pentru COVID-19 și se aduceau mulțumiri Asociației "Dăruiește Aripi", "care a achiziționat acest echipament medical prin intermediul sponsorizărilor, precum și domnului senator Iulian Dumitrescu, membru al Comisiei pentru Sănătate Publică din Senat și președinte al PNL Prahova, care a făcut posibil ca această donație să aibă loc și a sprijinit dotarea Spitalului Municipal cu echipament necesar în combaterea COVID-19". Ei bine, Asociația "Dăruiește Aripi" anunță pe pagina sa de Facebook, dar și printr-un comunicat de presă că Iulian Dumitrescu nu are nicio contribuție la achiziția și donarea echipamentelor către Spitalul Municipal Câmpina.
Vă prezentăm comunicatul integral al Asociației "Dăruiește Aripi", un ONG din Constanța, care a strâns până acum, din donații, peste 200.000 euro, bani cu care s-au achiziționat echipamente și aparatură pentru 23 de spitale din țară.
"Asociația Dăruiește Aripi a achiziționat, cu sprijinul Rompetrol Well Services, pentru Spitalul Municipal Câmpina, desemnat unitate medicală să trateze pacienții cu COVID-19 la nivelul județului Prahova, mai multe echipamente medicale și de protecție în lupta împotriva pandemiei de coronavirus. Printre acestea, un cabinet de securitate microbiologic (un spațiu de lucru de laborator închis, ventilat, pentru a lucra în siguranță cu materiale contaminate cu agenți patogeni, care necesită un anumit nivel de biosecuritate), un aparat de testare Gmate Covid-19 și 100 de teste de coronavirus.
Dorim să comunicăm că domnul senator Iulian Dumitrescu nu are nicio contribuție la achiziția și donarea echipamentelor către Spitalul Municipal Câmpina, așa cum reiese din comunicatul de presă trimis de Primăria Municipiului Câmpina în data de 5 mai 2020. Tot în cadrul campaniei noastre de sprijin în lupta epidemiei de coronavirus, Asociația Dăruiește Aripi a dotat și Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Ploiești cu aparatură și echipamente de protecție în valoare de peste 9.000 euro. Până la 1 mai 2020, Asociația Dăruiește Aripi a trimis către 23 de unități sanitare din România echipamente de protecție și aparatură medicală în valoare de peste 200.000 euro", se precizează în comunicatul Asociației "Dăruiește Aripi", comunicat semnat de fondatorul acestei organizații neguvernamentale, Alina Pătrăhău.
Nu credem că mai are sens să comentăm prea mult pe marginea acestei situații extrem de neplăcute, situație în care niște oameni politici își arogă merite pe care nu le au. Încercăm să înțelegem cum a fost posibil să se ajungă la așa ceva, la un asemenea gest incalificabil, pe care atât senatorul Iulian Dumitrescu, cât și primarul Horia Tiseanu ar trebui să-l explice și chiar să-și ceară scuze față de asociația menționată.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat o situație greu de imaginat de pe Aleea Scărișoara din Câmpina.

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina de la finalul lunii februarie, șeful Serviciului Juridic, Monica Voicu, a prezentat o informare privind plângerile prealabile formulate împotriva unor hotărâri ale Consiliului Local și alte spețe care implică Legislativul câmpinean.

Zarvă mare vineri seară în cartierul Câmpinița pe Aleea Luminii, acolo unde mai multe echipaje de pompieri au intervenit la un incendiu.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.