Ediția a patra a catalogului "Români care dezvoltă România", lansată în decembrie 2019, include Top 100 al celor mai puternice companii românești. Catalogul reunește nu doar supraviețuitorii capitalului autohton, dar mai ales pe cei care au făcut performață în economie. Printre aceștia se numără și societatea Neptun Câmpina, al cărei director general este Rudolf Leica. (video)
Catalogul "Români care dezvoltă România" este lansat de Intact Media Group și aduce în fața publicului activitatea și performanțele oamenilor de afaceri de la noi, care au avut o contribuție importantă în dezvoltarea mediului de afaceri și care promovează adevăratul capital românesc.
Neptun a luat fiinţă la începutul secolului XX, în anul 1911. “Atelierele Ziptzer” (așa cum se numea atunci) producea mici piese turnate pentru industria petrolieră care era foarte dezvoltată în zonă la acea vreme. Astăzi, SC Neptun SA este principalul producător de transmisii mecanie şi echipament industrial din România, societatea având patru patru divizii - transmisii mecanice, echipamente industriale, energie şi combusibili. În anul 2017, Neptun Câmpina a fost introdusă în Top 1000 de companii care inspiră Europa, de către Bursa de Valori din Londra. (P)
Din anul 2019, la Câmpina nu s-a mai organizat evenimentul ”Nunta de Aur”, dedicat cuplurilor care au împlinit în anul respectiv 50 ani de la căsătorie.
Karla Melnic, Carolina Neagu (foto), Simona Dănescu și Ioana Mihăilă sunt cele patru fete minunate care vor reprezenta România și, bineînțeles, Câmpina, la Campionatele Mondiale și Europene de Dans organizate sub egida IDO 2025.
Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă în această dimineață în parcarea Centrului comercial PROFI, din cartierul Turnătoriei, din Câmpina.
Trei persoane din Prahova, cu vârste de 23, 45 și 51 ani, sunt cercetate de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate, în colaborare cu procurorii DIICOT, fiind acuzate de trafic de persoane.