Sucursala Câmpina a Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere din MAI - Prahova 1993, împreună cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Prahova, Jandarmeria Montană Sinaia, Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" și cu sprijinul Protoieriei Câmpina, organizează, ca în fiecare an, un ceremonial de comemorare a Eroilor Jandarmi căzuți la datorie în decembrie 1989.
Acţiunea va avea loc sâmbătă, 22 decembrie 2018, de la ora 11.00, la Monumentul Eroilor Jandarmi din faţa fostei unităţi din Câmpina, de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu. Preşedintele Asociaţiei Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere, col (r) Cătălin Abăluţă, principalul organizator al acestui ceremonial, speră ca un număr cât mai mare de câmpineni să participe la comemorarea celor 37 de soldaţi împuşcaţi la Otopeni în timpul Revoluţiei din decembrie 1989.
Vă reamintim că pe 23 decembrie 2018 se împlinesc 29 de ani de la tragedia de la Otopeni. După 29 de ani, moartea acelor tineri (plecați de la UM 0865 din Câmpina spre Capitală) încă nu a fost elucidată pe deplin şi nici nu a plătit nimeni pentru acel masacru.

Acesta ar putea fi rezultatul adoptării unui proiect de hotărîre a Consiliului Local Câmpina, care a constatat că terenul fostei Turnătorii este neîngrijit.

Joi, 18 decembrie, este ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a ședinței, printre punctele care vor intra în discuția aleșilor locali se numără și un proiect de modificare a unei hotărâri anterioare privid stabilirea și delimitarea zonelor de impozitare ale municipiului Câmpina.

UPDATE - ISU a anunțat că incendiul a pornit, cel mai probabil, de la o afumătoare lăsată nesupravegheată. Incendiul a fost lichidat.
Puțin înaintea orei 7 în dimineața zilei de sâmbătă s-a dat alarma. Un incendiu la Bordeni, sat al comunei Scorțeni.

Înaite de criza apei, administrația locală din Câmpina anunța o surpriză pentru mari și mici - un patinoar pe locul actualului teren de minifotbal de lângă ștrandul (nefuncțional) din apropierea Casei Tineretului.