Joi, 25 iulie, de la ora 11.00, primarul Alin Moldoveanu i-a convocat pe consilierii locali într-o ședință extraordinară, care cu siguranță va provoca multe discuții.
Practic, se cam recunoaște ceea ce spuneau adversarii actualului primar în campania electorală - cea mai mare parte a proiectelor cu fonduri europene nefinalizate vor fi încheiate folosind aproape integral fonduri de la bugetul local. De altfel, este și un artificiu - nu se mai vorbește de vechile proiecte cu fonduri europene, ci despre un program nou - Programul Regional Sud-Muntenia - în care proiectele trebuie din nou aprobate.
Sunt trei proiecte pe care le vor discuta joi consilierii câmpineni:
- eficientizare energetică Bloc 7ABC - valoarea nouă, suplimentară față de ceea ce s-a alocat și cheltuit până acum, 2.555.262,07 lei, din care contribuția de la bugetul Câmpinei - 2.013.516,65 lei, adică 78,80%;
- creșterea eficienței energetice în Spitalul Municipal - valoarea nouă, în plus față de ceea ce s-a cheltuit până acum, 3.752.135,62 lei, din care contribuția de la bugetul Câmpinei - 2.714.888,86 lei, adică 72,35%;
- construirea grădiniței - valoare nouă, suplimentar față de ceea ce s-a cheltuit din fonduri europene, 990.080,86 lei, din care contribuția de la bugetul Câmpinei - 850.587 lei, adică 85,91%.
În total, cele trei proiecte vor aduce o povară asupra bugetului local de 5.578.992,51 lei (peste 1,1 milioane euro), reprezentând 76,45% din totalul de 7.297.478,55 lei (aproape 1,5 milioane euro) al celor trei proiecte cu fonduri europene, care au fost etapizate, nefiind finalizate la termen.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini surprinse zilele trecute pe Bulevardul Culturii din Câmpina, zona preferată de promenadă a localnicilor.

La data de 16 martie 2026, în jurul orei 15.30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Apostolache au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiica sa minoră ar fi fost victima unor acte de natură sexuală, presupus comise în perioada ianuarie 2024 – noiembrie 2025.

Mii de câmpineni - și nu numai - trec zilnic pe lângă stâlpișorii pietonali amplasați în urmă cu vreo opt ani pentru blocarea accesului autovehiculelor pe trotuare.

Primăria Câmpina a transmis un comunicat pe un subiect sensibil, pe marginea căruia numeroși câmpineni și-au arătat nemulțumirea. Este vorba de transportul alternativ - uber, bolt etc.