Pe 26 august 2024, instanța Judecătoriei Câmpina a dispus ca medicul câmpinean Cristinel Onu să plătească, în solidar cu Spitalul Municipal Câmpina, suma de 350.000 euro, daune morale către o pacientă care ceruse instanței despăgubiri de un milion euro!
Medicul ginecolog Cristinel Tironică Onu a fost trimis în judecată la finele anului 2022 sub acuzația de vătămare corporală din culpă, la mai bine de doi ani de la intervenția chirurgicală necorespunzătoare. După alți doi ani, completul de judecată din cadrul Judecătoriei Câmpina a dispus încetarea procesului penal ca urmare a intervenției prescripției răspunderii penale. Totuși, prin sentința din 26 august 2024, instanța a decis ca medicul să plătească pacientei sale, în solidar cu Spitalul Municipal Câmpina, suma de 350.000 de euro cu titlu de daune morale. Femeia ceruse daune în valoare de un milion de euro.
”În fapt, în actul de sesizare, s-a reţinut că, la data de 19 ianuarie 2018, inculpatul, în calitate de medic în specialitatea obstetrică ginecologie, aflat în exercițiul profesiei în cadrul Spitalului Municipal Câmpina, a practicat necorespunzător o intervenție chirurgicală de tip cezariană asupra persoanei vătămate, iar ulterior, în calitate de medic curant, nu a luat toate măsurile necesare în vederea acordării de îngrijiri medicale acesteia, care a fost externată cu o curbă febrilă patologică şi dureri abdominale, (…) ceea ce a avut drept urmare alterarea progresivă a stării de sănătate a pacientei, complicată postoperator cu peritonită şi șoc septic, care i-au pus în pericol viaţa, determinând pierderea ireversibilă a uterului și anexei drepte cu infertilitate ireversibilă consecutivă (pierderea definitivă a capacității de procreere) - prin ablaţie de necesitate efectuată la data de 25 ianuarie 2018 - ce constituie infirmitate fizică permanentă”, se arată în actele dosarului, citate de Libertatea.
Acum, dincolo de situația în sine, rămâne de văzut cum va rezolva Spitalul Municipal această situație.
Medicul Cristinel Onu nu mai lucrează la Spitalul Municipal Câmpina, ci în sistemul privat. Sentința Judecătoriei Câmpina poate fi atacată.

Un subiect de actualitate la nivelul municipiului Câmpina este cel al parcărilor, mai ales că administrația locală are un proiect aflat în procedură de transperanță decizională, prin care se dorește reglementarea situației tuturor locurilor de parcare din Câmpina.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat, în două cauze penale, activitatea infracțională a 7 persoane, cu vârste între 17 și 25 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și complicitate la trafic de droguri de risc.

Un accident rutier s-a produs joi după-amiază pe DN72, la ieșirea din municipiul Ploiești.

Ministerul Educației a publicat marți după-amiază rezultatele la Evaluarea Națională, examen la care absolvenții clasei a VIII-a de la școlile câmpinene s-au descurcat bine.