Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice a emis luna aceasta Ordinul 292/2016 prin care se stabilește finanțarea pentru Programul Național privind creșterea performanței energetice a blocurilor. Mai exact, a fost stabilită suma alocată de la bugetul de stat pentru reabilitarea termică și a fost întocmită lista localităților care vor beneficia de acești bani. O listă pe care Câmpina nu se află nici în acest an. Din Prahova, vor primi bani orașele Breaza, Sinaia și Bușteni.
În total, se alocă 25 milioane lei reprezentând cota ce trebuie asigurată de la bugetul de stat pentru reabilitarea termică a blocurilor, bani de care vor beneficia 33 de localități din țară. În general, este vorba despre lucrări deja începute în 2015 și care vor fi continuate anul acesta. Vă reamintim că, pentru reabilitarea termică, Guvernul asigură 50% din fonduri, de la bugetul local se suportă 30%, iar 20% este contribuția asociațiilor de proprietari.
În județul Prahova, trei localități primesc anul acesta bani de la bugetul de stat pentru reabilitarea termică a blocurilor: Sinaia - pentru blocul nr. 5 de pe Strada Avram Iancu; Breaza - pentru blocurile N3 (Strada Republicii), N1 și N2 (Strada Victoriei); Bușteni - pentru blocurile 8 (Strada Cezar Petrescu), A8, A9, A11, A12, A13, A14, A15, B4, B6, B7 (Strada Telecabinei).

Puțin înaintea orei 12.00, în cursul zilei de miercuri, 11 martie, în centrul Câmpinei a avut loc un accident rutier.

"Drumul surpat de la Câmpina a intrat în administrarea Consiliului Județean Prahova și va fi reabilitat până la Paști", spunea președintele CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pe 6 februarie 2026. Ne-am exprimat încă de atunci îndoiala cu privire la respectarea acestui termen, dar am apreciat optimismul președintelui CJ.

Câmpina, cartierul Voila... Strada Voila, în apropierea intersecției cu Strada Buciumului, la ultima stație de autobuz înaintea Spitalului de Psihiatrie Voila.

Un incendiu puternic a izbucnit, marți seară, în localitatea Bănești.