Consilierul local independent Costel Filip a reușit să aducă pentru comunitatea locală brazi românești, prin intermediul Regiei Naționale a Pădurilor, brazi care vor ajunge în toate unitățile de învățământ din Câmpina.
Nu este prima dată când Costel Filip aduce diverse sponsorizări pentru comunitatea locală. ”De acestă dată - ne-a declarat Costel Filip - am considerat că este un gest frumos ca în fiecare unitate de învățământ din Câmpina să existe un brad românesc, care să aducă mai aproape de copii, dar și de cadrele didactice și întreg personalul școlilor, spiritul sărbătorilor de iarnă, care ar trebui să fie pentru toți un moment de bucurie, de împlinire”.
În aceste zile, consilierul local independent Costel Filip a fost la fiecare instituție de învățământ din Câmpina pentru a preda personal bradul care să împodobescă respectiva unitate și de care să se bucure toți cei care trec pragul fiecărei școli în parte.

Doi turiști au căzut pe Brâna Mare a Caraimanului, pe un traseu extrem de dificil și periculos din Bucegi. Salvamontiștii au intrat imediat în alertă.

În zilele de 11 și 12 mai, din cauza vântului foarte puternic, acoperișul Căminului Petrol, situat în Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, a avut serios de suferit.

„Noaptea Muzeelor” este un eveniment ajuns la a 22-a ediție, iar anul acesta pe lista obiectivelor s-a aflat și Muzeul Memorial „B.P. Hasdeu” din Câmpina.

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Câmpina, programată marți, 26 mai, printre alte proiecte se află și cel privind alocarea unor sume de bani pentru susținerea financiară a unor manifestări culturale, artistice, sportive și educative organizate de Consiliul Local, în anul 2026.