CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

CNAIR a fost dată în judecată de firmele care au câștigat licitația pentru montarea parapetelor din beton pe drumurile naționale

- Actualitate -

CNAIR a fost dată în judecată de firmele care au câștigat licitația pentru montarea parapetelor din beton pe drumurile naționale

La un an de la finalizarea licitației și semnarea contractului pentru transportul și montarea de parapete rutiere rigide prefabricate din beton, iată că apar probleme majore în relația CNAIR cu asocierea de firme care a câștigat respectiva licitație. Kamarom SRL și Dunapref SA au dat în judecată Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere pentru "refuzul nejustificat, abuziv și ilegal de a achita prețul integral prevăzut în contract".

Timp de cinci ani, toate licitațiile organizate de CNAIR (fosta CNADNR) pentru separatoare de sens au avut probleme, fie au fost contestate, fie au fost suspendate, fie ofertele primite au fost considerate inacceptabile. Într-un final s-a reușit ducerea la capăt a unei licitații, iar pe 22 aprilie 2016 a fost semnat Acordul-cadru pentru derularea, pe parcursul a doi ani, a câte două contracte subsecvente cu Asocierea de firme Kamarom SRL și Dunapref SA, câștigătoare a licitației. Cantitatea totală de parapete prevăzută în Acordul-cadru este de 192.524 metri liniari.
Primul contract subsecvent de furnizare de parapete rigide prefabricate din beton a fost încheiat la 18 mai 2016. Potrivit informațiilor furnizate de Dunapref SA, acest contract avea o valoare de 9,12 milioane lei (fără TVA) și o valabilitate de 12 luni. În baza contractului, cele două firme au produs și montat 33.890 ml parapete în șapte luni, până la 16 decembrie 2016, practic cu cinci luni în avans față de prevederile contractuale. Această cantitate de parapete a fost montată pe sectoare de drum național din cinci județe, inclusiv porțiuni ale DN1, în Prahova.
"Din motiv necunoscute nouă, CNAIR a încetat comenzile odată cu finalizarea primului contract subsecvent, deși în Acordul-cadru este prevăzută posibilitatea încheierii a două contracte subsecvente pentru fiecare dintre cei doi ani ai acestui Acord-cadru. În perioada 16 decembrie 2016 - 18 mai 2017, CNAIR nu a mai emis nicio comandă pentru parapete rutiere din beton și nici nu a mai propus încheierea celui de-al doilea contract subsecvent de furnizare", se precizează în adresa remisă de conducerea Dunapref SA. 

Al doilea contract subsecvent a fost încheiat în mai 2017, are o valoare de 16,8 milioane lei fără TVA, este valabil până la 21 aprilie 2018, iar cantitatea totală de parapete aferentă acestuia este de 62.430 ml. Însumate cele două comenzi se ridică la 96.320 ml parapete, deci cu mult sub cantitatea pentru care s-a încheiat Acordul-cadru. Între timp, cele două firme au dat în judecată CNAIR, dosarul aflându-se pe rolul Tribunalului București. Motivul - neachitarea integrală a prețului prevăzut în contract pentru cantitatea de parapete adjudecată. Acest litigiu nu afectează derularea contractului, după cum susțin reprezentanții Dunapref SA, cele două firme fiind, însă, nemulțumite de colaborarea cu CNAIR, mai exact de "dezinteresul total manifestat de această instituție". (vezi facsimil)

Citiți și CNAIR a sistat montarea de separatoare de sens pe DN1, în Prahova


26 Jul 2017 11:20 5811 vizualizari


Comentarii






741 vizualizari 23 Jul 2026 12:15 Blocurile sociale din Câmpina, la care fosta administrație locală a împărțit apartamentele încă din iulie 2024, sunt gata abia acum, în iulie 2026

Blocurile sociale din Câmpina, la care fosta administrație locală a împărțit apartamentele încă din iulie 2024, sunt gata abia acum, în iulie 2026

Cele trei blocuri sociale din Câmpina, două pe Strada Petrolistului și unul pe Strada Năsăud, sunt finalizate și urmează ca zilele acestea să fie semnat procesul verbal de recepție.

citeste mai mult
592 vizualizari 22 Jul 2026 20:04 Zeci de oameni izolați la Telega

Zeci de oameni izolați la Telega

Pârâul Mislea care traversează satul Telega Vale din comuna Telega s-a umflat de la ploile din ultima vreme și au apărut problemele.

citeste mai mult
1907 vizualizari 22 Jul 2026 18:22 555 locuri ocupate și 91 locuri rămase libere la liceele câmpinene după prima etapă a repartizării computerizate în licee

555 locuri ocupate și 91 locuri rămase libere la liceele câmpinene după prima etapă a repartizării computerizate în licee

Este pentru prima dată în istoria postdecembristă a României când la Câmpina rămân atât de multe locuri neocupate după admiterea la liceu.

citeste mai mult
2121 vizualizari 22 Jul 2026 13:01 Centrul de Deșeuri prin Aport Voluntar de la Câmpina, construit peste conducta de apă a ESZ. Punerea ei în siguranță a necesitat costuri suplimentare

Centrul de Deșeuri prin Aport Voluntar de la Câmpina, construit peste conducta de apă a ESZ. Punerea ei în siguranță a necesitat costuri suplimentare

Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar (CAV) este finalizat. Se află pe Strada Fabricii din Câmpina și include 13 containere pentru deșeuri, un container frigorific și unul cu destinația de birou.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV