Finalizarea analizelor microbiologice efectuate de Direcția de Sănătate Publică Prahova și declararea apei din rețeaua HidroPrahova ca fiind potabilă are în continuare efecte. Mai exact, se intră în normalitate.
După ce Spitalul Municipal Câmpina a anunțat reluarea completă activității, de luni, 15 decembrie, toți elevii din localitățile afectate de criza apei, în care probele au trecut de filtrul DSP, vor reveni în bănci.
După două săptămâni de cursuri online sau programe educaționale alternative, elevii vor veni din nou la școală pentru ultima săptămână de cursuri din acest an calendaristic. Apoi urmează vacanță de sărbători, reluarea școlii fiind programată pentru joi, 8 ianuarie 2026.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, o Comisie pentru Situații de Urgență de la nivelul județului a venit pentru constatări.

Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat marți, 13 ianuarie, o acțiune de tip campanie de informare și prevenire, intitulată „Ziua fără accidente rutiere pe drumurile naționale din județul Prahova”.

În cursul dimineții de marți, 13 ianuarie, în zona centrală, a blocurilor, din centrul comunei Poiana Câmpina a fost semnalată o avarie la rețeaua de apă.

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care dă atâtea bătăi de cap administrației câmpinene, nu este o noutate.