Standul expozițional al Fundației Medis Câmpina, de la Simpozionul Național 'Zilele Medicale Prahovene', s-a bucurat de mare succes și asta în special datorită dispozitivului de laparo-painting, unic în țară. Practic, este un dispozitiv pentru antrenarea medicilor în vederea realizării operațiilor laparoscopice.
'Ideea de laparo-painting aparține unui coleg din Indonezia, dar ceea ce prezentăm noi acum este într-adevăr o premieră națională. Este un antrenament prin pictură pentru efectuarea operațiilor laparoscopice', ne-a declarat dr. Călin Tiu, care ne-a făcut și o demonstrație a ceea ce înseamnă laparo-painting-ul (video). Dispozitivul adus de Medis a reprezentat o adevărată atracție în rândul medicilor prezenți în acest week-end la Sinaia, la cea de-a 33-a ediție a Simpozionului Național 'Zilele Medicale Prahovene'. Și nu doar în rândul medicilor. Multă lume a dorit să-și încerce norocul, cu atât mai mult cu cât Medis a organizat și un concurs de laparo-painting - 'Arată-ne că laparoscopia este o artă'. Cel mai frumos desen a fost premiat cu un sejur în Bulgaria, pentru anul viitor, de 1 Mai, în stațiunea Nisipurile de Aur.

Asociația Casa de Ajutor Reciproc (CAR) Pensionari Câmpina a organizat un spectacol dedicat Zilei Femeii, eveniment care a avut loc vineri, pe la orele prânzului, în foaierul Casei Tineretului.

Va fi o seară eveniment, invitat de onoare fiind venerabilul gazetar Petre Mihai Băcanu, cel care în decembrie va împlini 85 ani.

În media câmpineană există de ceva vreme podcastul „Spune-mi tu, Câmpina!”, realizat de tânăra Sarah Crăciun și susținut de Asociația „Câmpina Curată”.

Cea de-a treia ediție a Galei "Arte pentru viitor", organizată de Asociația Părinților Elevilor de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, a stat sub semnul speranței, solidarității, încrederii și, bineînțeles, artei.